Неслучайно наричат моркова божи дар на младостта и крал на красотата. Този зеленчук е незаменим източник на антиоксиданти, минерални вещества и елементи – фосфор, калций, мед, кобалт, желязо, магнезий, фолиева киселина, както и витамините А1, В1,.В2, Д, Е, К, РР.
Сокът от моркови е най-добрата органична храна за клетките и тъканите на организма
Повишава съпротивителните сили на организма срещу инфекции, засилва имунната система, повишава енергията, помага за намаляването на холестерина в кръвта, предотвратява развитието на някои видове рак, подобрява зрението, лекува бъбреците, анемията, черния дроб и сърдечносъдовата система.
Калцият, фосфорът и магнезият в морковите помага за изграждането на костите и за здравето на нервната система.
Морковите са пълни с бета-каротин, който впоследствие се превръщат във витамин А в черния дроб. Каротинът е най-известното сред близо 30 нужни за нашия организъм вещества, които морковът съдържа.
На него се дължи положителният ефект на моркова върху функцията на белите дробове, обмяната на веществата.
Морковът съдържа фитоен, фитофлуен и ликопен – антиоксиданти, които облекчават стреса, предпазват кожата от ефектите на свободните радикали.
Други антиоксиданти, които се съдържат в морковите, са алфа-каротин, лутеин, кафеена киселина, кумарова киселина, ферулинова киселина и антоцианидини.
В проучване на Харвардския университет хората, които са яли пет или повече моркови на седмица, са по-малко склонни да страдат от инсулт, отколкото тези, които не консумират вкусния зеленчук.
Експерименти на американските лекари Филип Пфефер и Хетер Хоглейд доказват, че пектинът от морковите и много силно средство за намаляване на холестерола.
Консумирането на два моркова дневно е достатъчно да намали до 20 процента съдържанието на холестерина в кръвта на човека.
Най-новите изследвания показват, че морковите съдържат химични съединения, предотвратяващи образуването на т.нар. свободни радикали и съответно забавят стареенето на човешкото тяло.