Уругвай - Португалия, Кавани

Кавани изведе Уругвай до 2:1 над Португалия

Уругвай стана вторият отбор, стигнал четвъртфиналите на Мондиал 2018. Южноамериканците победи с 2:1 европейския шампион Португалия. И двата гола за селесте реализира Единсон Кавани. Между него Пепе за малко възстанови паритетата. Уругвай ще играе на четвъртфинала с Франция, след като петлите по-рано днес надвиха Аржентина с 4:3.

Единственият проблем за Уругвай е, че Единсон Кавани получи мускулна травма в прасеца. Така голмайсторът е под въпрос за сблъсъка с Франция.

Бърз гол за Уругвай

Мачът започна отлично за Уругвай и още в седмата минута Уругвай поведе. Кавани пое топката на центъра, намери с 40-метров пас Луис Суарес вляво. Суарес напредна и центрира, а Кавани мина зад двама защитници и вкара с глава за 1:0. Това бе единственият точен пас на Суарес към партньора му в атака през първото полувреме. Но и 12-а асистенция от общо 44 гола на Кавани за Уругвай. До края на първата част Португалия нямаше никаква идея как да стигне до вратата на съперника. А Кристиано Роналдо изглежда изолиран – той имаше само 24 докосвания до топката, но нито едно в наказателното поле на южноамериканците.

Уругвай - Португалия
Кавани бележи за 1:0
Натиск на Португалия след почивката

Втората част започна с по-смела и по-разнообразна игра на иберийците. И те логично изравниха. Пепе бе оставен непокрит при центриране от ъглов удар и вкара с глаава за 1:1. Това бе първи гол, допуснат от Уругвай на Мондиала. И първи въобще от 597 минути игра – откакто Австрия се разписа срещу селесте през ноември 2017-а.

Луис Суарес срещу Рафаел Герейро – никаква милост
Нов гол за Уругвай

Паритетът обаче не се задържа много дълго. Контра на Уругвай изведе Кавани отляво и той с прекрасен фалцов удар от границата на наказателното поле вкара за 2:1. Това се случи в 62-а минута, а осем по-късно той получи травма. До края Португалия опита хаотичен натиск, но вратарят Фернандо Муслер създаде повече притеснения с две свои намеси, отколкото иберийците.

Рекордьорът Табарес
Рекорд за Оскар Табарес

Уругвайският селекционер Оскар Табарес постави рекорд. Той стана най-възрастният треньор, водил отбор в плейофи на световен шампионат. Табарес е на възраст 71 години и 119 дни, като ще увеличи постижението си срещу Франция. Предишният лидер в тази класация бе Чезаре Малдини. Той бе на 70 години и 130 дни, когато изведе Парагвай в двубой от 1/8 финалите на Мондиал 2002 срещу Германия (0:1).

Роналдо бе обезличен от футболистите на Уругвай
Опитите на Роналдо

Кристиано Роналдо пък вече 514 минути няма гол или асистенция в елиминации. Макар че се опита – той имаше шест удара по посока на вратата – с един повече от целия отбор на селесте.