кланица, Германия,Тьонис, румънци, българи

7000 души в Германия под карантина заради кланица, в която работят българи

7 000 души са поставени под карантина в Германия.

Област Гютерсло затваря всички училища и детски градини до летните ваканции след поредното огнище на коронавирус, избухнало в кланица „Тьонис“.

Тази стъпка трябва да предотврати разпространението на вируса сред населението, заяви говорител на областта в сряда, предава Bild.

Всички хора, които са работили във фабриката, са засегнати, заяви Свен-Георг Аденауер.  Общо диагностицирани Covid-19 в момента са над 400 служители. Кланицата ще бъде затворена.

Заради намаления капацитет и затварянето на най-голямата кланица в Европа, 20% от месните продукти ще изчезнат от германския пазар.

Всички работници в кланици в цялата страна се изследват. Това обяви министърът на здравеопазването на Северен Рейн-Вестфалия Карл-Йозеф Лауман. След това ще стане ясно дали огнището на епидемията е изключение или не.

Представители на компанията заявиха, че причината за епидемията от корона е, че служителите в домашен отпуск може би са донесли коронавируса отвън.

Ръководител на щаба в „Тьонис“ обясни, че много от служителите, които често идват от Румъния и България, използват дългите уикенди за почивка у дома.

„Ако един или двама или дори петима донесат инфекция и те са на грешното място в неподходящия момент и разпространяват тази инфекция, това може да доведе до лавина“, продължи Шулце Алтоф. „Обаче все още беше твърде рано за окончателна оценка. Тези, които се завръщат са в най-добрия случай един от няколкото фактора довели до разпространението на заразата.“

Друг такъв е ниската температура в хладилните помещения, която също може да е довела до разпространението на заразата.

Карл-Йозеф Лауман разкритикува остро местата, където са настанени работниците.

„Жилищните помещения към месопреработвателните предприятия понякога са катастрофални”, заяви той. „Независимо дали става въпрос за липса на противопожарна защита, риск от срутване или пренебрегване на най-простите хигиенни норми, заради максимална печалба някой си играе със здравето на хората“, категоричен е министърът. Той определи това поведение като „безотговорно”.

По информация на изданието, при проверки в жилищните помещения в провинция Северен Рейн-Вестфалия са констатирани много недостатъци. От Министерството на труда са направили оглед на около 650 квартири в цялата страна, в които живеят над 5300 души.

В доклада са отбелязани почти 1900 оплаквания, като липса на елементарни хигиенни мерки в комбинация с пренаселеност, мухъл, опасност от срутване, течащи покриви, катастрофални санитарни помещения, плъхове и липсваща противопожарна техника.

Политици от Зелените и от социалдемократите също критикуват условията в месопреработвателната индустрия. „Здравето на работниците е поставено на карта заради печалбата на месните барони”, каза Антон Хофрайтер от Зелените.

Не е ясно какво се е случило с публично обявените законови правила за защита на работниците, по-добри жилищни условия, повече хигиена и ефективен контрол.

Според Катя Маст от СПД, е много лошо, че отново има масово заразяване.

„В случая става въпрос за работещи здраво хора, повечето от тях дошли в страната от най-бедните части на Европа. И те са принудени да живеят в общи жилища. Не трябва да се допуска облекчаването на мерките да бъде застрашено от „пандемичните стада на месната промишленост”, категорична е тя.

 

- реклама -