Климатологът доц. Рачев разкри пред FN дали ще ни изненада януари с истинска зима

Защо тази година месец януари е по-топъл от обичайното, а през миналата година беше изключително студен?

Отива ли си зимата, или тепърва ще има изненади и мразовити и снежни дни? Ето прогнозата на климатолога доц. Георги Рачев специално за читателите на Flashnews.

Доц. Рачев, какво какви са прогнозите за следващата седмица?

Топлите дни, които бяха до този момент, ще продължат в понеделник и вторник, отчасти и в сряда. Температурите ще бъдат доста високи за първата половина на януари. Той е наречен Голям Сечко, защото е най-студеният за цяла България. Но в момента температурните аномалии за страната са между 3 и 5 градуса над нормата. Това не е специфично за началото на януари месец, но не е нещо уникално или екстремно. Веднъж на 5-10 години се случва януари да бъде толкова топъл.

Очаква ли ни застудяване?

Още от сряда следобед и в четвъртък ни чака едно застудяване, което няма да е съществено. И температурите ще останат над нормата, като максималните ще бъдат положителни между 4 и 8 градуса. От четвъртък вече минималните ще бъдат под нулата. И с това ще влезем приблизително в нормален ритъм за януари. Валежно време ни очаква в периода 10-13 януари, след което ще влезем в така наречения от нас западен пренос, т. е. на по-топъл въздух.

Отново ни очакват дни с малко по-топло време от нормалното за януари. Дългосрочните прогнози са за около 2 градуса над нормата за януари. Това не означава, че няма да има сняг. Напротив, възможно е да падне и в ниските части. Но снежна покривка едва ли ще има. Евентуално в края на месеца – след 20 януари, ако се осъществи вариант за циклон от Русия, ще настъпи малко по-студено или нормално за периода време.

Сняг ще има ли?

Валежите са около и малко по-ниски от нормалното. В планините ще има сняг, но в равнините ще преобладава дъждът и смесеният валеж – дъжд и сняг. Не очаквам дълготрайна снежна покривка. Този януари е коренно различен от този, който преживяхме миналата година.

Тогава на цялата Земя най-студеното място по отношение на аномалията на температурата беше на Балканския полуостров. Между Йордановден и 11 януари минималните температурите паднаха до -18, а в затворените котловини живакът падна и под – 20 градуса. 120 часа, пет денонощия, в София максималната температура остана под – 10 градуса.

Сега се реваншира зимата…

Да, съществуват в природата така наречените компенсаторни движения. Половината народна метеорология е изградена на този принцип. Не трябва да им се вярва много-много на тях. Науката казва, че има компенсация винаги, но не е задължително тя да е през януари и на Балканския полуостров.

Можем ли да кажем, че зимата си отива?

Точно така. Макар че мразовити дни ще има. Януари сме, слънцето е много ниско над хоризонта. Ще има отрицателни температури, ще има температури до -5 градуса, възможно е при антициклонални състояния сутрешните температури да пазнат до -10 градуса. Но няма никакви индикации за продължително и трайно застудяване. Иначе януари върви към по-топъл и то доста над нормалното. Декември също беше с два градуса по-топъл. И ако се осъществи прогнозата, че януари ще е по-топъл, то очакванията за февруари също са да бъде по-топъл. В планините ще се натрупа сняг, което е много добре.

Има ли опасност за растенията?

Най-голямата опасност е за ранните овощни видове. Кокичета имахме цъфнали още декемврви месец, дрянът е напъпил, ранните сортове джанки също оформят пъпки. Това не би трябвало да се случва, защото следващите мразове и студове може да компрометират част от плодовата реколта. С това застудяване или по-скоро връщане към нормалните температури, може растенията ще се върнат отново във фазата на покой.

- реклама -