Два часа скандали в НС за оставката на Цацаров (На живо)

Вече два часа текат скандали в Народното събрание за оставката на шефа на КПКОНПИ Сотир Цацаров.

Дебатът стартира по обед, но без неговото присъствие в зала. Което стана и причина от ГЕРБ да предложат на управляващите той да бъде поканен. Споровете обаче прерастнаха във взаимни обвинения в зависимости от спонсори, както и в дебати кой как бори корупцията.

„Какъв е проблемът да дойде г-н Цацаров да си каже, какво е правил. Така само го освобождаваме, а после все едно нищо не е било. Не ви отива“, заяви Тома Биков от ГЕРБ. И попита защо толкова се бърза с приемането й.

„Сутринта си скрихте под килима решението за енергетиката, сега под килима и г-н Цацаров. Килимът много тесен ще се окаже. После съдебната реформа и всичко под килима. И като го вдигнем не знам какво ще правим после“, допълни той. И обобщи:

Да сте живи и здрави и Господ да ви е на помощ.

Шефът на НС Никола Минчев реагира, че не са бързали, а от ИТН са направили предложението да влезе в дневния ред още днес.

„В случая сме в хипотеза на подадена оставка и Народното събрание трябва  да се произнесе по нея“, коментира и бившият шеф на НС и депутат от ИТН Ива Митева. Тя припомни становището на КС, в което се казва, че подадената оставка е субективно право. „Затова НС дори не може да реши нещо извън това, което съответният орган е подал. Парламентът е длъжен просто да я приеме“, посочи Митева.

„Това предсрочно прекратяване на правомощията е предизвестено още, когато беше избран. Така както е предизвестен провалът на органа, който вие създадохте“, обърна се към Биков пък соцдепутатът Крум Зарков. „Мнозинството, което вие представлявахте тогава, събра несъвместими механизми под една шапка. Това съвпадна с изтичането на мандата на Сотир Цацаров като главен прокурор и той намери пристан в този закон. Тази оставка сама по себе си е предизвестен акт. А оттук нататък е необходимо наистина качествено законодателство и наистина хора, които да го изпълнят със съдържание“, допълни той.

„Това, което се вижда до момента е, че

бързо и качествено може да вдигате само цената на тока“, отговори му Биков.

И даде да се разбере, че сред разследваните от КПКОНПИ има със сигурност спонсори на управляващите. „А вътрешният ви министър – г-н Бойко Рашков се оказа с недекларирани банкови сметки и имоти и би трябвало това да ви потресе като знам колко се потрисате от корупция“, посочи още той.

Колегата му по група Радомир Чолаков пък припомни, че става въпрос за институционалност. „Това не са просто хора, а органи, които ние сме излъчили. И те са снабдени с най-силен мандат. Ние имаме със сигурност нужда да чуем какво има Сотир Цацаров да ни каже. Аз съм сигурен, че те могат да направят и предложения към новото законодателство. И това ще са разумни предложения. Аз пред човек, който е бил 7 години главен прокурор и 3 или 4 години шеф на КПКОНПИ имам респект. И смятам, че има какво да науча от него“, допълни Чолаков.

В отговор шефът на ПГ на ПП Андрей Гюров направи декларация от трибуната.

„Днес с този акт даваме край на един от най-ярките символи на завладяната държава. На модела „ти си го избра“. Днес даваме старт на промяната. Тази оставка е само началото. Експертите в коалицията вече имат ясно виждане и позиция какви са промените, които ще предложим в устройството на КПКОНПИ. Законът за съдебната власт вече е представен за обществено обсъждане. В следващите дни ние също ще инициираме създаването на парламентарна комисия, която ще търси широка подкрепа за конституционни промени“, заяви той.

„Ние дойдохме с ясна заявка и тя беше нулева толерантност към корупцията. И имаме да свършим още много работа. Но днешното решение е една много добра първа стъпка. Надявам се, че г-н Гешев ще вземе пример и

скоро ще имаме повод да обсъждаме още една оставка“, допълни той.

В отговор Хамид Хамид от ДПС припомни, че от движението на няколко пъти са обявявали, че са готови за разговори за конституционни промени. Но не са търсени за такива от управляващото мнозинство. Припомни също, че вече има постоянна комисия по правни и конституционни въпроси. „Защо временна? Преди да гласувате утре това решение, моето препоръка е да промените поне името на постоянната комисия. Тя да остане само по правни, а временната -по конституционни. Но практиката е показала, че такава комисия се създава, когато има предложен проект. Ако нямате такъв, ще ви представим още днес“, обясни той.

Шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова пък настоя до 1 март, когато влиза в сила оставката, да бъде гледан в зала отчетът на КПКОНПИ.

След което, по повод заявки на ПП за борба с корупцията, припомни, че законът за КПКОНПИ, който сега критикуват, е приет във времена, в които правосъден министър беше

коалиционният партньор на „промяната“ Христо Иванов.

Вицепремиер е била Меглена Кунева, а настоящият депутат от ПП Настимир Ананиев беше част от групата на Реформаторския блок. „Тогава той настояваше този закон, който сега критикувате, да бъде знамето на борбата с корупцията. Тогава мисля, че Христо Иватов беше в същото правителсво и министър на правосъдието. Та, когато търсите историята за процесите, можете най-спокойно да почерпите опит именно от тези ваши колеги, които сега са символ на промяната. Нищо че управляват с партия на статуквото – БСП. Която пък БСП тогава не подкрепи закона, който беше „антикорупционно знаме“, обобщи Атанасова.

„Борисов, въпреки вас, печели доверие само миналата година 3 пъти на избори. И то не с 6, а с повече от 20%. Веднъж бяхме втора, веднъж първа, сега пак сме втора в рамките на този парламент. Въпреки машините, въпреки вашите правила, въпреки всичко“, посочи още тя. Припомни също, че Цацаров е подал оставка не заради управляващите. А е взел решението много преди „премиерът Петков да заговори за ваши хора, които ще бъдат сложени някъде“. „Той каза и други интересни неща в тази комисия (бел.р. заседанието на правната комисия миналата седмица), въпреки че голяма част от казаното имаше обучителен характер. Защото много голяма част от вас не бяха чели закона. Каза и че в момента се извършват проверки на един министър от вашето правителство – г-н Бойко Рашков“, обясни Атанасова. Тя бе категорична, че управляващите не се занимават с дневния ред на обществото.

Обърна се и към Андрей Гюров, като му припомни, че

оставката на главния прокурор се обсъжда не от Народното събрание, а от ВСС.

„Не знам какви промени ще правите занапред, но се надявам, че няма да променитее това правило. Защото то гарантира разделение на властите и устои на съдебната власт и правосъдната реформа“, каза още тя. И обобщи: „Предвиждам вашият път да бъде труден, но за сметка на това кратък“.

В реплика Настимир Ананиев заяви, че му е интересно какво е мнението й за „пилетата, котараците и всички останали спонсори, които подпомагат вашата партия“.

„Г-жо Атанасова, казвате, че не това е дневният ред на обществото, но да ви кажа ли на кого е? На една групичка олигарси, на една организирана престъпна група. На различни организирани престъпни групи, които сега ще си отдъхнат. Защото на всички са им запорирани имуществата, банковите сметки,

ще си отдъхне и техният ментор -енергийният и медиен олигарх Прокопиев,

защото са му запорирани над 200 млн. Затова те имат над 200 милиона причини да приемат това. И ще видите, че първата работа на новия председател на тази комисия, ще е да поискат да бъдат вдигнати запорите над техния ментор“, обясни Хамид.

„Аз не съм специалист нито по орнитология ,нито по зоология, така че всички тези животински и птичи видове, които изброихте, едва ли мога да ви отговоря на въпроса“, обърна се към Ананиев Десислава Атанасова. Заяви също, че подобно на него, и премиерът Кирил Петков говори на ангро. И припомни, че в Брюсел той е обявил, че 20 души стоят в дъното на корупцията у нас. „Нека ги назове тези 20 души, които са корумпирани. Защо мълчи вече седмица? Ето сега е моментът да ги назове. За да ги знаем всички. Мълчите.Когато говорим за спонсори, отваряйки сайта на Сметната палат, какво да видим там. Вашите пиари даряват по 100 000 лева. Как са придобити, вероятно ще научим по-късно“, посочи тя.

На репликата на Хамид пък отговори така: „Да, г-н Хамид, най-вероятно ще си отдъхнат. Най-вероятно има 200 млн. причини. Вероятно вече имат и готов фигурант за този пост“.

Тепърва предстои депутатите да гласуват самата оставка.

- реклама -