Парламентарната антикорупционна комисия изслушва председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Сотир Цацаров предаде Novini.bg .
Сотир Цацаров обяви, че 10 дни преди да подаде оставка като председател на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е уведомил за решението си президента Румен Радев, а пет дни по-рано и лидерите на някои от парламентарно представените партии.
Цацаров е категоричен, че никой не го е предупредил, че предстои отнемане на допуска му до класифицирана информация.
Поводът обаче не е подадената от него оставка. Той е поканен да отговаря на депутатски въпроси, ще бъде обсъдена и ефективността на КПКОНПИ.
„Безкрайните упражнения с моето име и безкрайните упражнения с това кой е виновен за всички неуспехи и неудачи в тази държава просто ми дойдоха малко в повече.
Всеки човек има достойнство, аз лично смятам, че степента на моето достойнство е дотам да приема, че не мога да бъда обвиняван за всичко, което някой не е направил.
Не съм със съзнанието, че съм безгрешен и че съм направил всичко, което е било в рамките на моите служебни задължения, вклчително и като главен прокурор – бивш, но и като председател на тази комисия“, заяви Цацаров в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ Тома Биков.
Цацаров каза още: „В продължение на няколко месеца се изляха какви ли не тиради, които бяха свързани с отговорността на 2, 3, 4 имена в тази държава за всички неудачи, които са се случили. Достатъчно ми беше да чуя, че аз и още един колега сме виновни за какво ли не. Че сме виновни за това, че България има три мониторингови механизма, че сме виновни за Шенген“.
Цацаров уточни, че говори конкретно за съпредседателя на ДБ Христо Иванов, от когото са дошли обвиненията.
Припомняме, че Сотир Цацаров депозира оставката си от поста преди 10 дни. Той обяви, че ще обяви мотивите за решението си за оттегляне от ръководния пост в КПКОНПИ.
В началото на заседанието Цацаров разясни как се образуват производствата за конфликт на интереси и за незаконно придобито имущество.
Производствата за конфликт на интереси се образуват по сигнал. Той може да бъде на всяко физическо лице, стига то да съществува. Законът забранява да се работи по анонимни сигнали. Така е и при останалите производства – за сигнал се приема и всяка медийна публикация, която съдържа конкретен сигнал.
80% от сигналите са за конфликт на интереси в общинските съвети, каза още Цацаров. Когато не се подаде декларация за имущество или тя се подава със закъснение, тогава се образува и производство за отнемане на незаконно придобито имущество.
Антикорупционната комисия проверява Бойко Рашков.
Това каза Сотир Цацаров на въпрос на Ана Александрова от ГЕРБ, която го попита дали има такава проверка във връзка с публикации в медиите и дали той е оказвал натиск във връзка с такава.
„Има непосочване на всички влогове, които той и съпругата му притежават. След това е имало подаване на следваща декларация, финална, при която не са отразени недвижими имоти. Има и декларация, която е подадена със закъснение и затова има проверка“, каза Сотир Цацаров.
Той каза, че Рашков не е оказвал натиск във връзка с тази проверка.
„Що се отнася до втората част от въпроса за влияние от Рашков за отнемането на допуска ми бях ясен – ако се окаже, че сигналът срещу мен не е верен, ще си потърся правата в съда.
Ако се окаже, че сигналът не е от Рашков, ще му се извиня публично.
Имам отношение към проверка на зам.-председателя на Бюрото за контрол на СРС-тата, когато Бойко Рашков беше председател. Никога пред мен не са били предоставяни документи да се отнема допуска на Рашков или да се прави проверка“, заяви Цацаров.