Четири от проучените 150 града с ниски нива на стрес са в Германия
На първо място е Щутгарт, следван от Хановер на трета позиция и Мюнхен на петото място.

Малката, но доста заможна държава Люксембург, в която живеят едва 600 хиляди души заема второ място в класацията.

Град Берн в Швейцария е на трета позиция. Френският Бордо е на шесто място, а Единбург във Великобритания заема седмото.
Сиатъл е единственият град извън Европа, попаднал в класацията за най-ниско ниво на стрес под номер 8. Грац в Австрия е на девето място, а последен в класацията на Топ 10 е Хамбург.
Бляскавите големи градове като Лондон и Париж се нареждат много назад в класацията, съответно на 70-та и 78-ма позиция. Токио е на 72-ро място, а Ню Йорк е на 84-то.
Какво прави хората в Щутгарт най-слабо стресираните граждани в света?
Според проучването животът на жителите на немския град е спокоен, защото има силна местна икономика. Там са лоцирани предприятията на Порше, Мерцедес – Бенц и Бош. Но, също така града е с най-висок процент зелени площи на глава от населението. Щутгарт е разположен сред хълмове и долини, много от които са покрити с лозя. „Зеленината в този град наистина оказва влияние върху нивата на стрес на живеещите в него. Финансовата стабилност, но и личната сигурност на хората също им дава голям психически комфорт“, споделя Дейвид Мос, експерт по PR от Щутгарт.
Сред останалите градове изпъкват Сингапур и Тайпе, чиито жители са най-доволни от градския си транспорт. В Лайпциг и френския Монпелие пък има най-малко задръствания.

В категорията сигурност на най-високи позиции са Абу Даби и Осака в Япония, където престъпността е най-ниска.
Къде животът е най-стресиращ?
На обратният полюс на класацията с първа позиция се нарежда столицата на Ирак – Багдад. Второто място държи още една размирна столица – Кабул на Афганистан.

Останалите в класацията са:
3. Лагос, Нигерия
4. Дакар, Сенегал
5. Кайро, Египет
6. Техеран, Иран
7. Дака, Бангладеш
8. Карачи, Пакистан
9. Ню Делхи, Индия
10. Манила, Филипините