грипната епидемия

Защо хората са толкова податливи на грипната епидемия?

Въпреки че не е необичайно грипът да обхване много хора, тази година разпространението достига неочаквани нива.

Последният седмичен доклад на Националния център по обществено здраве в Англия потвърждава 205 на 10 хил. нови случая на заболели от грип.

Но какво прави грипът по-опасен тази година?

„Последните статистики сочат, че броят на хоспитализираните и на смъртните случаи се е увеличил през последните месеци“, обяснява за The Independent д-р Андрю Торнбър, главно медицинско лице на Now Healthcare Group.

грипната епидемия„Това може да се дължи на различни фактори, като появата на нови щамове на грипа и непрекъснато нарастващото население“, допълва д-р Торнбър.

Препоръчва се хората да не пропускат ежегодната ваксина, за да се предпазят от нови вариации на грипа.

„Грипът се класифицира в щамове от А до С, като А е най-опасният. Обикновено той засяга по-уязвимите хора“, обяснява Марвин Мунзу, експерт в Jakemans.

„Грипът може да засегне всички, но най-податливи са тези с отслабена имунна система или хронични заболявания като астма или сърдечно-съдови или белодробни проблеми, както и с ХИВ или СПИН“, разяснява д-р Торнбър. „Възрастните, бременните жени, бебетата и децата също са по-податливи“.

Австралийският грип, грипен вирус A, познат още като H3N2, е в стихията си. Ваксините срещу вируса са почти изцяло неефективни, тъй като той мутира с много бързи темпове.

грипната епидемия

През 2015 г. изследователи от „Харвард“ установяват, че първото излагане на грипа може да повлияе на начина, по който тялото реагира на следваща инфекция в по-нататъшен етап от живота.

„Първичната инфекция стимулира производството на ключови антитела, които по-късно оформят „отговорите“ на имунната система към различните щамове на грипа“, обобщават изследователите.

Медицински експерти препоръчват спазването на основни хигиенни навици, като покриване на устата при кашлица и редовно миене на ръцете, за да се предотврати разпространението на вируса.

грипната епидемия

Проф. д-р Джон Оксфорд, научен директор на Oxford Media Medicine, вярва, че в съвсем близко бъдеще ще бъде изобретено ефективно лечение на грипа.

„Важно откритие на Wellcome Trust Sanger Institute е идентифицирането на човешки ген, наречен IFITM3, който оказва контрол върху степента на заболяването и дори върху смъртните случаи при хора, поразени от грип“, обяснява той. „Това би могло да позволи на лекарите да оказват по-ефективно лечение на хоспитализираните“.

„Междувременно трябва да инвестираме в научната експертиза за т.нар. „универсална грипна ваксина“, която може да даде широка защита на всички възрастови групи“, допълва професорът.

Източник: The Independent

 

 

 

 

- реклама -