Южна Африка - Уелс

Южна Африка е вторият финалист на Световното по ръгби

Южна Африка достигна до своя трети финал на Световно първенство по ръгби. Това стана след отличната игра на Хандре Полард и Деймиън де Аленде. Африканците пречупиха Уелс за успех с 19-16. Така те ще повторят финала от 2007-а с Англия. Двубоят е идната събота. Уелс и Нова Зеландия ще играят за третото място в петък.

При почти всяка възможност Фаф де Клерк изпращаше топката във ветровитото небе над Йокохама, за да печели територия, което позволяваше на едрите нападатели да преминават през всяка червена фланелка на пътя си и търсеха Полард, който впоследствие изпълняваше успешно наказателни удари. Уелс беше обезкървен за полуфинала заради редица контузии. Тимът обаче успяха да изравни за 9-9 благодарение на наказателните удари на Дан Бигар. После обаче Аленде показа на какво е способен и записа първото есе след 57 минути игра.

Уелс отвърна на предизвикателството чрез Джош Адамс. Така резултатът отново беше равен – 16-16 при шест минути до края. Полард обаче реализира нов наказателен удар. Така Уелс отново не успя да стигне до първи финал на Световно първенство. Освен това тимът остава без успех над Южна Африка на големите шампионати (загуба през 2011 в груповата фаза и през 2015 на 1/4-финалите).

Южна Африка е на трети финал в историята си след 1995-а и 2007-а. Страната няма загуба в битката за трофея – победа над Нова Зеландия с 15:12 през 1995 и триумф над Англия с 20:17 през 2007.