Водите на Европа са замърсени с „вечните химикали“, у нас – най-малко опасни

Водите на Европа са замърсени с „вечните химикали“, у нас – най-малко опасни

Замърсяването на водите на Европа с т.нар. вечни химикали често надхвърля допустимите екологични норми. Най-ниското ниво на опасните вещества е в България, Черна гора и Литва.

Това се казва в доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС)

относно наличието на пер- и полифлуороалкилни вещества (PFAS), цитиран от Би Ти Ви. Перфлуорооктан сулфонатът (PFOS), който беше забранен през 2019 г., е открит „в почти всички водни басейни на Европа“.

В периода 2018-2022 г., в зависимост от регионите,

за които има данни, между 51-60% от реките, 11-35% от езерата и 47-100% от крайбрежните води са превишили екологичните норми за PFOS. „Имаме проблем с PFOS, който е както устойчив, така и широко разпространен“, заяви Надя Чериоли, експерт от агенцията, пред АФП.

Данните, събрани от ЕАОС, не предлагат пълен преглед.

Не всички държави-членки, сред които има няколко страни извън ЕС, ги предоставят. През 2022 г. 14 държави са докладвали данни за концентрацията на замърсители в повърхностните води.

В Белгия, Франция и Исландия 100% от отчетените водни обекти имат нива,

надвишаващи нормите за качество, докато пет държави (Испания, Ирландия, Полша, Хърватия и Естония) отчитат надвишаване на границите в по-малко от 20% от обектите.

В три държави – България, Латвия и Черна гора, не са регистрирани обекти,

в които нивото на замърсяване да надвишава препоръките. „Имаме нужда от още данни от мониторинга, за да картографираме замърсяването и да получим по-пълна представа за това къде се намират горещите точки на PFOS“,

каза Магнус Лофстед, друг съавтор на доклада.

Според Лофстед е невъзможно да се определи каква е тенденцията за разпространението на замърсителите, въпреки забраната, тъй като данните не са регистрирани в продължение на достатъчно дълъг период от време.

- реклама -