Внимавайте с естетичните процедури – какви рискове от усложнения крият
Усложненията при естетичните процедури се срещат все повече, тъй като интересът към естетичните корекции нараства всяка година. Те започват да се търсят от все по-ранна възраст. Това каза д-р Иван Пеев от Българска асоциация на естетичните дерматолози пред „Фокус“.
От години Асоциацията се бори за създаването на регламент за извършване на естетични интервенции, какъвто до момента липсва, обясни д-р Пеев.
„Популярността на тези интервенции води до интерес от най-различни страни, а не всички за съжаление са медицински лица. Дори сред медицинските лица има такива, които не са специалисти по дерматология –
стоматолози, ортопеди, гинеколози,
общи хирурзи също се занимават с този тип интервенция. Пазарът въобще не е регулиран и компетентността на този тип изпълнители на процедури е абсолютно нулева. Затова е много важно хората, които искат да направят козметична интервенция, да намерят точните специалисти – дерматолози,
пластини хирурзи и лицево-челюстни хирурзи“, поясни специалистът.
Усложненията и рисковете от некомпетентно изпълнени естетични процедури са различни. Те може да бъдат от спешен порядък, като запушване на съд, например, но и такива с дълготрайни последици, като късни алергични реакции, обясни д-р Пеев.
Най-популярна козметична процедура у нас все още е корекция на устните.
„Това, което може да се случи, е запушване на съд, което води до некроза и белези, които трудно се коригират след това. Това е благоприятният случай. Най-тежките случаи при инжектиране на филър са запушване на съд, който кръвоснабдява важен орган на лицето.
Има дори случаи на загуба на зрение след инжектиране на филър.
Запушването на съд води до доста неприятни последици, като умъртвяване на тъкани. Ако е в зоната на устните, понякога това се случва и достига до носа и може да се получат много неприятни белези, които да са дълготрайно усложнение. Ако се реагира навреме, това може да се предотврати. Има методи за справяне с този проблем, просто човек трябва да знае какво прави.
По-леки проблеми са деформациите след инжектиране на филър“, обясни д-р Пеев.
Използването на продукти с неясен произход също е много рисковано, подчерта той. Ако продуктите са некачествени, те могат да доведат до усложнения – грануломи или алергични реакции.
Лазерните процедури изискват още по-голяма компетентност от страна на специалистите.
„Трябва да познаваш и физиката, и взаимодействието на лъчите с кожата, да знаеш как реагира тя и всички етапи и стъпки от тази процедура. Има рискове на много места – от това да не подбереш подходящия пациент с подходящия тип кожа, подходящата дължина на вълна на лъча, с която се работи, подходящите настройки
и да не диагностицираш проблема, да действаш на сляпо“, обясни специалистът.
Рисковете при лазерните процедури са много. Изгарянето е най-тежкото усложнение, защото може да доведе до трайни последици.
„Факторите са много – когато работиш с апарат,
който не е калибриран и не знаеш мощността на лъча, когато не знаеш медицинското състояние на човека, когато не го информираш за правилната грижа на кожата след лазерната интервенция. Изгарянето се
отразява генерално върху възприятието за тези процедури, хората започват да губят вяра“, заяви д-р Пеев.
Липсва регламент и за употребата на апаратура за дерматологични интервенции, допълни той.
„Затова много хора си позволяват да работят със сложни машини като лазерите. Медицински
изделия и апаратура се предлагат на лекари,
дерматолози и пластични хирурзи. Това е медицинска апаратура, която може да направи много бели. Отделно от това знам, че има черен пазар, където се предлагат лазери от AliExpress и всеки един може да си набави такава апаратура и да започне да прави глупости“, обясни д-р Пеев.