Астън Вила - Ливърпул

Астън Вила разцепи Ливърпул със 7:2

В забележителен ден за английския футбол Астън Вила победи шампиона Ливърпул със 7:2. Зашеметящият резултат дойде часове, след като Тотнъм наказа Манчестър Юнайтед с 6:1. Ливърпул не беше допускал седем гола в един мач от април 1963-а година насам. Тогава червените падат с 2:7 от Тотнъм. Шампионът на Англия пък не беше получал 7 гола от септември 1953-а. Тогава Арсенал пада с 1:7 от Съндърланд.

Астън Вила едва се спаси от изпадане през миналия сезон. Тимът от Бирмингам завърши на 64 точки зад червените. С разгромната победа Вила се изкачи на второ място в класирането, като има 9 точки и плюс 9 голова разлика. Ливърпул също има 9 точки, но и голова разлика 0. Загубата е едва четвърта за тима на Юрген Клоп от 3 януари 2019-а насам. Домакините имаха 31% владеене на топката и 11 точки удара.

Оли Уоткинс вкара хеттрик за Вила през първото полувреме, а после добави и асистенция. Той удари и греда при 7:2. Бивишият нападател на Брентфорд нямаше гол в елита преди този мач. Джак Грийлиш пък добави две попадения и три асистенции.

Уоктинс е първият след Бербатов с хеттрик срещу Ливърпул

Първият гол за Астън Вила дойде след колосална грешка на Адриан, който заместваше контузения Алисон. Вратарят подари топката на Грийлиш, който изведе Уоткинс на празна врата за 1:0. Вторият му гол беше по-красив. Той проби отляво и заби топката в горния ъгъл – 2:0 в 22-ата минута. Десетина по-късно Салах върна един гол, но рикошет след шут на МакГин направи 3:1. В 39-ата минута Уоткинс вкара за 4:1. Така той стана първият футболист след Димитър Бербатов с хеттрик срещу Ливърпул. Бербо го заши преди 10 години.

Дебютантът Рос Баркли, фен на Евертън, ознаменува отличния си мач с попадение за 5:1 десет минути след паузата. Салах вкара за 5:2, но надежда за червените нямаше. Грийлиш вкара за 6:2 след нов рикошет. Юрген Клоп вече се смееше, но Астън Вила не спря. Капитанът вкара още веднъж за 7:2.

Така Вила записа първи успех над действащия шампион от декември 1998-а насам. Тогава бирмингамци победиха Арсенал с 3:2.