Верстапен, Силвърстоун

Верстапен спечели състезанието за 70 години Формула 1

Макс Верстапен с Ред Бул спечели първа победа през сезона след великолепно пилотиране на „Силвърстоун“. Състезанието бе по случай 70-ата годишнина на първия старт от Формула 1 на пистата. Така Верстапен сложи край на доминацията на Мерцедес от началото на сезона. Успехът е девети в кариерата на пилота.

Нидерландецът стартира от четвърта позиция, но след много скоростни атаки в завоите и типични дръзки ходове, триумфира. Освен това той започна с най-твърди гуми, което му позволи да остане много по-дълго на пистата. Зад него завършиха шесткратният световен шампион Люис Хамилтън и Валтери Ботас. Ботас вървеше втори, но бе изпреварен три обиколки преди финала. Британецът изравни легендата Михаел Шумахер по подиуми – 155.

„Не очаквах подобно развитие. Гумите обаче издържаха – нямахме никакъв проблем. Досега не можехме да ги доближим, но това е изключителен резултат. Много съм щастлив“, заяви Верстапен.

Топ 10 допълниха Шарл Льоклер (Ферари), Александър Албон (Ред Бул), Ланс Строл (Рейсинг Пойнт), Нико Хулкенберг (Рейсинг Пойнт), Естебан Окон (Рено), Ландо Норис (Макларън) и Данийл Квят (АлфаТаури). Льоклер също направи забележително състезание, като влезе в бокса само веднъж.

В генералното класиране лидер остава Хамилтън със 106 точки. Верстапен обаче вече е втори на 33 зад британеца. Трети със 73 точки е Ботас.

Следващата седмица предстои Гран При на Испания.