Мерцедес

Валтери Ботас с Мецедес спечели Гран При в Сочи – СНИМКИ

Валтери Ботас от Финландия спечели за първи път в кариерата си състезание от Формула 1. Пилотът на Мерцедес излезе начело на колоната още след старта и запази водеща позиция до финалния флаг, завършвайки с 1:28:08.743 ч.
5466622

Ботас финишира 0.617 секунди пред Себастиан Фетел от Ферари

Трети в Гран при на Русия финишира съотборника му Кими Райконен, четвърти остана Люис Хамилтън с Мерцедес. Фернандо Алонсо отпадна още преди старта на състезанието, след като получи проблем с болида на „Макларън“ по време на загряващата обиколка.
 5467014

Десетката допълниха Макс Верстапен, Серхио Перес, Естебан Окон, Нико Хюлкенберг, Фелипе Маса и Карлос Сайнц-младши.

Така Ботас спази традицията в надпреварата в руския град да триумфират само пилоти на Мерцедес – Люис Хамилтън спечели старта два пъти, а веднъж най-бърз бе Нико Розберг, който прекрати кариерата си, след като стана шампион във Формула 1 през 2016-та в Дубай.

5466660

27-годишният Ботас получи наградата си от президента на Русия Владимир Путин, който лично връчва приза на победителя от началото на състезанието в Сочи през 2014 г. Фетел каза на президента, че в сравнение с миналата година в Сочи има доста повече зрители, а Путин му отговори, че наистина е така и всички хотели в Сочи през уикенда са били пълни.

5466476

След днешния старт Фетел води в класирането с 86 т., следван от Хамилтън със 73 и Ботас с 63. При пилотите начело е Мерцедес със 136 т., а Ферари има една по-малко. Следващият пети етап за сезона ще се състои в Барселона на 14 май.