геомагнитна буря

Удря ни най-мощната магнитна буря от години насам

Удря ни най-мощната магнитна буря от години насам.

Регистрираха най-мощното слънчево изригване от шест години насам. Магнитната буря удари земята в четвъртък около 19:00 часа, съобщиха от НАСА, позовавайки се на специалисти от слънчевата обсерватория SDO.

Очаква се бурята да ни връхлети с пълна сила в събота на 16 декември, като междувременно ще ни мъчат по-слаби изригвания.

Според астрономите това изригване е най-мощното в настоящия цикъл на слънчева активност.

За последно подобно нещо се случи на 10 септември 2017 г., тоест преди повече от 6 години.

Тази година вече са бяха регистрирани мощни изригвания през февруари и март.

Нека да припомним, че магнитните бури са разделени на пет категории – G1 „слаб“, G2 „среден“, G3 „силен“, G4 „много силен“ и G5 „изключително силен“.

Причината за тази буря е изхвърляната порция плазма от слънчевото петно AR3500, което изригна на

28 ноември. Тогава астрономите от Института по приложна геофизика на НАСА са регистрирали

изригване на Слънцето с голяма интензивност – M9.8 (R1)  в рентгеновия диапазон. Изригването беше придружено от изхвърляне на коронарна маса със скорост от 800-900 км. в секунда.

Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви A, B, C, M, X, като с X се обозначават най-мощните изригвания.

Опасността от поредно изригване не е оптимална, тъй като през следващите часове към Земята ще бъдат насочени слънчевите петна AR3501 AR3500 AR3494 и AR3493.

Възможно е от тях да бъде изхвърлена нова порция плазма, която може да достигне до планетата и да предизвика геомагнитна буря от клас G3-G4. Според астрономи вероятността от по-силно изригване се повишава до 50-60%.

 

 

- реклама -