Учените най-сетне разкриха тайната на оранжевите котки
Гарфийлд, Котаракът в чизми, Тулуз от „Аристокотките“ – запомнящи се герои може би, но оранжеви – със сигурност. А сега учени от два континента разкриха ДНК мистерията, която придава на пухкавите ни приятели, особено на мъжките, техния характерен цвят.
Учените установиха, че на оранжевите котки им липсва част от генетичния код,
което означава, че клетките, отговорни за цвета на кожата, очите и козината им, произвеждат по-светли нюанси. Това откритие донесе радост не само на учените, но и на хиляди любители на котки, които първоначално финансираха изследването чрез краудфъндинг.
Учените се надяват, че разрешаването на тази загадка
може също така да помогне да се разбере дали котките с оранжева окраска са изложени на повишен риск от определени здравословни проблеми. От десетилетия е известно, че генетиката е причината за характерното оцветяване на оранжевите табита (тигрови котки),
но точното място в генетичния код, което го причинява, убягваше на учените досега.
Двата екипа учени – от Университета Кюшу в Япония и Станфордския университет в САЩ, разкриха тази мистерия в две публикации в четвъртък, пише Би Би Си.
Това, което екипите установили, е, че в клетките,
отговорни за цвета на кожата, космените фоликули и очите на котката – наречени меланоцити, един ген, ARHGAP36, е много по-активен. Гените се състоят от участъци ДНК, които дават инструкции на клетките на котката, както и при другите живи същества, как да функционират.
Чрез сравнение на ДНК на десетки котки с и без оранжева козина,
учените открили, че при оранжевите котки липсва участък от ДНК в този ген ARHGAP36. Без него ДНК активността на ARHGAP36 не е потисната, т.е. той е по-активен. Учените смятат, че този ген дава инструкции на меланоцитите да произвеждат по-светъл пигмент.
От десетилетия учените наблюдават, че котки с изцяло оранжева окраска
са много по-често мъжки. Това съответства на факта, че генът се намира върху Х-хромозомата. Хромозомите са по-големи участъци от ДНК, а мъжките котки – както и другите бозайници, имат една Х и една Y хромозома, които съдържат различен брой гени.
Тъй като генът, контролиращ производството на пигмент,
се намира само в Х-хромозомата, липсата на една част от ДНК е достатъчна, за да направи котката напълно оранжева. За сравнение, женските котки имат две Х-хромозоми, така че липсата на ДНК трябва да присъства и в двете хромозоми, за да се увеличи производството
на по-светъл пигмент до същата степен, което означава, че смесеното оцветяване е по-вероятно.
„Тези оранжеви и черни петна се образуват, защото в ранното развитие една от Х-хромозомите във всяка клетка се изключва на случаен принцип“, обяснява професор Хироюки Сасаки, генетик в Университета Кюшу.
„Когато клетките се делят, това създава области с различно активни гени
за оцветяване на козината, в резултат на което се образуват различни петна.“ Въпреки че изследването е строго научно, то първоначално започва като страстен проект на професор Сасаки.
Той се е пенсионирал от университета, но като любител на котки е казал,
че иска да продължи да работи, за да открие гена на оранжевите котки с надеждата, че това може да „допринесе за преодоляването на котешки болести“. Той и екипът му са събрали 10.6 милиона йени (55,109 паунда) чрез краудфъндинг за изследването от хиляди други любители на котки от Япония и по света.
Един от дарителите написал: „Ние сме брат и сестра в първи и трети клас.
Дарихме с нашите джобни пари. Използвайте ги за изследване на калико котки.“ Генът ARHGAP36 е активен и в много други части на тялото, включително в мозъка и хормоналните жлези, и се смята за важен за развитието.
Изследователите смятат, че е възможно мутацията на ДНК в
този ген да предизвиква и други промени в тези части на тялото, свързани със здравословни състояния или темперамент. Генът ARHGAP36 се среща и при хора и е свързан с кожен рак и косопад.
„Много собственици на котки смятат,
че различните цветове и шарки на козината са свързани с различни характери“, казва професор Сасаки.
„Все още няма научни доказателства за това, но е интригуваща идея, която бих искал да изследвам по-задълбочено.“