Стефанос Циципас
Снимка: twitter.com/AustralianOpen

Циципас изстрада класирането си на четвъртфинал

Стефанос Циципас изстрада класирането си за четвъртфинал на Australian Open. Номер 3 в схемата се справи с Яник Синер след 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3. Това бяха и първите изгубени сетове от гръцкия тенисист тази година в Мелбърн.

Циципас ще се изкачи до номер 1 в рангистата на ATP за първи път в кариерата си, ако вдигне трофея. Първо обаче той ще трябва да се справи с чеха Иржи Лехечка. По-рано днес Лехечка извхърли Феликс Оже-Алиасим след 4-6, 6-3, 7-6(2), 7-6(3). Лехечка не беше печелил мач в Големия шлем до началото на тазгодишния Australian Open.

„Имах чувството, че съм прекарал цял век на този корт, играейки тенис. Но беше един страхотен мач, който буквално те вади от равновесие“, каза Циципас. Мачът иначе продължи 3 часа и 59 минути.

Любопитно е, че досега Синер не беше пробивал въобще съперника си. Това се случи за първи път в първия сет, после се повтори и във втория. И в двата случая обаче гъркът удържаше. Третият сет беше истинска епопея с маратонски пет начални гейма. И след като проби от трети опит в четвъртия гейм, а след това си взе и подаването, Синер дръпна с 4-1. В четвъртия сет историята се повтори, и италианецът отново труимфира.

В петият сет Циципас заигра отново уверено и спокойно. Той получи шанс за пробив при 3-2, Синер спаси две точки, но капитулира при третата. После съперникът му спокойно довърши мача.