Стефанос Циципас
Снимка: twitter.com/AustralianOpen

Циципас и Азаренка са на полуфинал в Мелбърн

Стефанос Циципас ще играе за трета поредна година в полуфиналите на Australian Open. Поставеният под номер 3 Циципас се наложи след 6-3, 7-6(2), 6-4 над чеха Иржи Лехечка. Досега той никога не е успявал да стигне до финала. Негов съперник в четвъртия му опит ще бъде олимпийският вицешампион Карен Хачанов.

Циципас стигна само до пет точки за пробив в целия мач, но успя да реализира две. Първите четири от тях бяха във втория гейм. Реализирането на последната му позволи да поведе убедително и да спечели сета. Вторият брейкбол дойде в последния гейм в мача, като с него Циципас затвори двубоя за 2 часа и 19 минути.

Най-равностоен беше вторият сет. В него 21-годишният Лехечка водеше играта, но не успя да запише пробив. Чехът пропиля пет точки за пробив, а в тайбрека взе само две точки. Лехечка имаше още три шанса за пробив в третия сет, но ги пропусна и тях.

При жените Виктория Азаренка направи нова крачка към спечелването на трета титла в Мелбърн. Десет години след последния си триумф тук тя надигра след 6-4, 6-1 поставената под номер 3 в схемата Джесика Пегула.

33-годишната Азаренка, номер 24 в схемата, показа тенис от най-силните си години и не остави никакви шансове на Пегула, която беше в серя от осем победи без загубен сет.

На полуфиналите Азаренка ще играе с казахстанката Елена Рибакина. Шампионката от Уимбълдън отстрани също в два сета Елена Остапенко.