операция, дете, лекари, кръвоизлив

Трансплантирали са свински бъбрек на жена в САЩ

Трансплантирали са свински бъбрек на жена в САЩ

Жена от САЩ, чийто единствен бъбрек вече не функционира, е получила свински бъбрек миналия месец в експериментална трансплантация, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Тоуна Луни, 53-годишна пациентка от Алабама, се чувства добре след процедурата.

„Чувствам се така, сякаш ми беше даден втори шанс за живот“, казва пациентката в съобщение за пресата три седмици след трансплантацията. През 1999 г. Тоуна Луни дарява единия си бъбрек на майка. В продължение на осем години жената е на диализа,

след като усложнение по време на бременност уврежда другия й бъбрек.

Американката чака трансплантация от 2017 г. и не може да намери подходящ донор. След като здравословното й състояние се влошава, на 25 ноември в болницата „Лангон“ към Нюйоркския университет Луни е подложена на трансплантация на свински бъбрек,

който е бил генетично модифициран, за да не бъде отхвърлен веднага от човешкия организъм.

„Тази операция представлява най-новият обещаващ напредък в една развиваща се хирургическа практика, представена като решение на кризата с предлагането на органи“, казват от медицинския екип.

Процедурата, известна като ксенотрансплантация – присаждане на орган,

живи клетки, тъкани от животински произход на човек, подхранва надеждата в търсенето на решение на хроничния проблем с недостига донорски органи. В САЩ повече 100 000 души са в списъка на чакащите, от които над 90 000 се нуждаят от трансплантация на бъбрек.

Дълго време тази практика остава в сферата на научната фантастика,

но напоследък се възползва от напредъка, постигнат в редактирането на гени и контролирането на реакцията на имунната система, като по този начин се ограничава рискът от отхвърляне.

През последните години същият екип извърши няколко ксенотрансплантации,

включително първата в света трансплантация на свински бъбрек на пациент в състояние на мозъчна смърт през септември 2021 г. Тогава органът функционира добре в продължение на няколко дни.

През 2024 г. екипът трансплантира свински бъбреци на други двама живи,

критично болни пациенти – Рик Слейман и Лиза Пизано, които починаха няколко седмици по-късно. Учените са обнадеждени от тези операции, тъй като трансплантираните органи не са били отхвърлени веднага от организма на пациентите.

През 2022 г. друг американски екип извърши първата в света трансплантация

на свинско сърце на жив човек. Човекът, опериран от хирурзи от университета в Мериленд, почина два месеца след операцията. Тоуна Луни се възстановява добре след трансплантацията, която беше оповестена едва днес.

Пациентката е изписана от болницата само 11 дни след операцията,

за да продължи възстановяването си в близък апартамент, въпреки че тази седмица временно е приета отново, докато бъдат коригирани лекарствата й. Лекарите очакват тя да се върне у дома в Алабама след три месеца. Ако свинският бъбрек откаже, тя може да започне отново диализа.

- реклама -