Търсенето на изгубени съкровища е занимание неблагодарно и, меко казано, изтощително.
За археолозите съкровището е древен артефакт с голямо значение за историческата наука. За иманярите същата дума има съвсем различно значение. В повечето случаи се отнася до чисто паричната стойност на намереното.
И в двата случая обаче, работата по откриването на съкровището е свързана с тежък изследователски труд, работа с безброй документи, и разбира се, сериозно финансиране без гаранции за успех.
Предлагаме ви Топ 10 на най-прочутите съкровища, които чакат да бъдат намерени.
Съкровището на Крал Джон
Крал Джон „Лошия“ обичал да събира (краде) бижута и златни чинии за себе си, и монети за своите пазачи, войници и съдии. През 1216 г. кралят пътува до Лин в Норфолк, където пристига на 9 октомври. Районът е подходящо наречен Блатото, тъй като се състои от огромни пространства от опасни блата. Там крал Джон се разболява от дизентерия и решава да се върне в замъка Нюарк през Уисбех. Той поема по по-бавен, но безопасен маршрут, но войниците и каруците му, пълни с личните му вещи, включително короните, които наследил от баба си – императрицата на Германия, поемат по по-краткия път през блатата.
Там те намират смъртта си – вероятно близо до Сътън Бридж. Каретата със съкровищата е изгубена и до момента не е открита. Крал Джон умира няколко дни по-късно на 18 октомври 1216 г. Приблизителната стойност на имането е 70 милиона долара.
Изгубеното злато на инките
Повечето хора са чували историята на Ел Дорадо – град, пълен със злато, изгубен някъде в тропическите гори на Южна Америка. Всъщност Ел Дорадо е легенда за вожда на инките Муйск а(„Златният“), който се покривал със златен прах преди определени религиозни церемонии.
Истинският град на златото е Пайтити. Накратко, испанците били във война с инките на Перу в продължение на почти 40 години. Местните се оттеглили към вулкана Вилкабамба, където задържали нашествениците до 1572 г. Когато испанците най-накрая наложили господството си, те открили, че градът в голяма степен е изоставен. Изглежда инките са избягали на ново място в тропическите гори на Южна Бразилия, като взели със себе си огромното си златно съкровище. Новият град никога не е намерен, не е открито и съкровище, и така историята попада в графата „митове“.
Въпреки това през 2009 г. сателитни снимки на обезлесените области в района на Boco do Acre в Бразилия разкриват, че някога са съществували огромни населени места. Те могат да се видят ясно в Google Earth, което принуждава историците и археолозите да преразгледат мнението си. Вече изглежда възможно отново Пайтити да съществува, както и скритото в него потенциално съкровище. Приблизителната му стойност е 10 милиарда долара.
Милионите на Крюгер
По време на Втората английска война с южноафриканските потомци на холандските заселници, последните осъзнават, че тяхната столица Претория скоро ще бъде завладяна от британските войски. Тогава решават да си присвоят златото от правителствените резерви, банките и мините. Също така изливат стотици хиляди златни монети.
Смята се, че голяма част от това злато е пътувало с президента Пол Крюгер на изток към Мозамбик, при опита му да избяга от напредващите британци. Той заминава с кораб за Франция на 19 октомври 1900 г., като оставя златото скрито някъде в храсталаците на Североизточен Трансваал. То никога не е открито въпреки популярната измама за лековерни туристи, на които се предлага точна карта с местонахождението му. Приблизителна стойност – 250 милиона долара.
Съкровището от Медния свитък
В северния край на Мъртво море и в близост до град Каля, Палестина, се намира археологическият обект Кумран. Там са пещерите, където прочутите свитъци от Мъртво море са открити от бедуин през 1946 г. По-късните разкопки на 11 пещери от археолози, спонсорирани от Йорданския университет, разкриват 972 текста на пергамент и папирус и два необичайни свитъка от мед. Вероятно става дума за един свитък, разделен на две части.
Тази рядка находка е открита на 14 март 1952 г. в задната част на пещерата №3, и е малко по-различна от останалите. Свитъкът е силно окислен и крехък на пипане. Оказва се обаче, че това е подробен списък от 64 места, където са скрити значителни количества злато и сребро. Написан е така, сякаш всеки, който го чете, би разпознал споменатите места. Смята се, че е създаден между 110 и 30 г. пр. Хр. Макар много историци да смятат, че някои от съкровищата може да са били намерени от римляните по време на инвазията им в региона, е разумно да се мисли, че поне някои от местата никога не са били разкрити.
Например: Точка 3. В погребалния храм, на 3-ти ред камъни: Сто и златни блокчета. Точка 5: На изкачване на „стълбището на убежище“, от лявата страна, на три лакътя от пода са четиридесет таланта сребро. Точка 32: В пещерата, която е до (неизвестна) и принадлежи на къщата на Хаккос, копаем шест лакътя. Вътре има шест златни блока.
Приблизителна стойност – 1,2 милиарда долара.
Съкровището от потъналия кораб
Флор де ла Мар е 400-тонен португалски ветроходен кораб, построен в Лисабон през 1502 г. Военноморската история на кораба е впечатляваща.
Корабът е управляван от прочутия капитан Алфонсо де Албукерки, когато е натоварен с огромно съкровище, взето от Малака, като подарък от краля на Сиам. Според различни исторически сведения това е най-голямото съкровище, пренасяно някога в историята на португалския флот.
Флор де ла Мар се отправя към Португалия заедно с още четири кораба, но попада на буря в пролива Малака. На 20 ноември 1511 г. той е разрушен в рифовете на Суматра. Корабът се прекършва на две и въпреки че Алфонсо се спасява, съкровището, както и много млади роби, потъват на дъното на морето.
Точното местоположение на корабокрушението е неясно поради неточните карти на времето. Смята се, че това е най-голямото изгубено съкровище. Приблизителната му стойност е 2,6 милиарда долара.
Изчезналите яйца на Фаберже
Петър Карл Фаберже (известен също като Карл Густавович Фаберже) и брат му Агатан са руски бижутери от френски произход, живели в Санкт Петербург. Те стават известни с изключителното качество и красота на произведенията си.
През 1885 г. цар Александър III Романов възлага на ювелирите производството на яйце от злато и емайл за жена си – императрица Мария. Фаберже създава първото прочуто яйце, а през следващите 33 години са направени 52 яйца за руското кралско семейство, както и още 15 за други частни купувачи.
По време на революцията от 1917 г. цар Николай II е екзекутиран, заедно с голяма част от семейството си. Страхувайки се за живота си, Фаберже бяга от Русия – първо в Латвия, после в Германия и накрая в Швейцария, където умира през 1920 г.
Яйцата Фаберже и много други съкровища на императорското семейство са конфискувани и съхранявани в трезорите на Кремъл. Някои са продадени за набиране на средства за новия режим. С течение на времето осем от оригиналните 52 имперски яйца изчезват и тяхното местонахождение остава загадка и до днес. През 2007 г. само едно яйце – „The Rothschild“, беше проддадено на аукцион за 8,9 милиона долара.
Съкровищата на испанската армада
Πpeз 1715 г. Иcпaния cъбиpa армада oт ĸopaби, натоварени c пepли, cpeбpo, злaтo и бижyтa нa cтoйнocт oĸoлo 2 милиapдa дoлapa.
Kopaбитe са изпpaтeни oт Kyбa към Испания, нeпocpeдcтвeнo пpeди ceзoнa нa ypaгaнитe, зa дa се пpeдoтвpaти oпит за плячкосване от пиpaти. Oĸaзва ce, чe тoвa e било лoшa идeя, тъй ĸaтo цeлият флoт oт 11 ĸopaбa e пoтoпeн oт бypя caмo cлeд шecт дни cлeд отплaвaнeтo.
B peзyлтaт нa тoвa cъĸpoвищa зa 2 милиapдa дoлapa вce oщe пoчивaт нa мopcĸoтo дънo. Дoceгa ca oтĸpити 7 oт ĸopaбитe, нo caмo мaлĸa чacт oт пoтънaлoтo бoгaтcтвo e нaмepeнo. Не е открито и съкровището на кораба „Сан Мигел“. Той е бил конструиран като лек кораб, чиято цел е била именно да избегне ураганите. Смята се, че той се е отделил от армадата ден преди голямата буря.
По непотвърдена информация cъĸpoвищaтa нa „Caн Mигeл“ са потънали в близocт дo изтoчнoтo ĸpaйбpeжиe нa Флopидa.
Кехлибарената стая
Кехлибарената стая се намира в Екатерининския дворец в бившата резиденция на руските царе в Царское село (днес град Пушкин), близо до Санкт Петербург. Представлява стая, напълно облицована с кехлибарени панели със златен кант и огледала. Заради своята красота понякога е била наричана „Осмото чудо на света“.
Създадена е в началото на 18 век в Прусия. Скоро след направата ѝ е подарена от пруския крал Фридрих Вилхелм I на неговия тогавашен съюзник руския цар Петър I.
В първоначалния си вид Кехлибарената стая представлявала пано от 55 кв. м, което съдържало повече от 6 тона кехлибар. Кехлибарената стая добила окончателния си вид през 1770 г.
Кехлибарената стая е плячкосана по време на Втората световна война от нацистите и местонахождението ѝ е изгубено в хаоса в края на войната.
Точната ѝ съдба все още остава в тайна. Стойността, на която се оценява е 170 милиона долара.
Съкровището на Тамплиерите
Великата одисея на тамплиерите продължава почти две столетия. Тяхната история, както в периода на разцвет, така и в периода на упадък, е част от златния век на феодализма, епохата на Кръстоносните походи и Църковните събори.
Тамплиерите постигат могъщество на два континента, каквото никога и никой религиозен орден след тях няма да постигне, а множество днешни международни организации с пълно право ще им завиждат. Това могъщество, което в крайна сметка ще причини тяхната гибел, се заражда в Азия, а след това се разпростира и в Европа; от военната сфера тази мощ скоро е пренесена и в сферите на политиката и финансите.
Счита се, че Орденът на рицарите тамплиери е натрупал невероятни съкровища и реликви по време на съществуването си, включително легендарния Свети граал.
Всички тези богатства са изчезнали след разпадането на Ордена, а се смята, че стойността им е огромна и не подлежи на оценяване.
Кладенецът с милионите
Остров Оук Айлънд в Канада е известен с мистериозната яма, криеща старинно съкровище. В края на XVIII и началото на XIX век в нея е открит каменен надпис, дешифриран като: „40 фута по-надолу погребани лежат 2 милиона паунда“.
Днес тази сума би била неколкократно по-висока. Най-дълбоките разкопки са достигнали 72 метра. Шестима души са загинали в опит да открият какво е погребано в ямата.
Според различни теории съдържанието ѝ включва: съкровището на капитан Кид, съкровището на Черната брада, липсващите бижута на Мария Антоанета, документи на сър Франсис Бейкън и др.