Томислав Дончев видя последен шанс: Ако и следващото НС не излъчи нормално работещо правителство, представителната демокрация у нас ще е под въпрос
Встъпваме в тези избори с огромната отговорност и съзнанието на монолитна и силна партия, най-голямата и мощна в държавата. Единствената партията, която е способна да бъде мандатоносител и около която да се формира мнозинство, способно да излъчи правителство.
Това заяви Георг Георгиев от ГЕРБ, след като партията бе регистрирана за участие в предсрочните избори на 27 октомври в последния ден, в който това е позволено.
Заедно с него в ЦИК дойдоха зам.-шефът на ГЕРБ Томислав Дончев, административният секретар Цветомир Паунов и лидерът на СДС Румен Христов.
Времето, в което държавата можеше да се управлява от експерименти и под въпрос отмина.
Знам, че е много наивно да го кажем на прага на поредните избори, но и преди сме твърдяли, че вотовете можеха да се избегнат. Те бяха предотвратими, ако политическата отговорност беше надделяла, допълни Георгиев.
Посланията на ГЕРБ в кампанията ще бъдат такива, каквито са политиките,
които партията е водила до момента. Те са свързани с проблемите на хората, които, за съжаление, се умножават всекидневни – безводие, огромни проблеми в инфраструктурата, затрудняване на цялостната среда, в която хората живеят, изброи Георгиев.
Държава, която се намира само на няколко стотин километра от големи и тежки конфликти
не може да бъде в това състояние, в което е днес, допълни той. Затова съзнанието на най-голяма и силна партия е такова, че сме длъжни да предложим и кадрово, и професионално, но и морално формиране на правителство, каза още Георгиев.
Случващото се в другите партии не било грижа на ГЕРБ.
Ние не сме политически анализатори, да говорим по тази тема, допълни Дончев.
Той припомни контекста на политическите процеси в последните 4 г.: Бяха казани всички възможни думи във всякакви възможни пренотации. Всяка партия имаше възможност да нахули всяка друга. Влязохме в някакво политическо перпетум мобиле на вечния скандал.
Смисъл на политиката се превърна това кой колко мрази другия.
И какво произлезе от това? Държавността и политическата система са в систематичен разпад, който се проявява и като имплозия вътре в някоя от партиите.
Докато партиите се занимават с конфликти помежду си и вътре в себе си,
те не могат да допринесат с нищо за хората. Трябва да върнем политиката там, където й е мястото – спор, дебат, съгласие или несъгласие – какво да правим във всяка от сферите на живота. От този разговор имаме нужда и ще се опитаме да го водим през тази кампания. И резултатът какво ще се случи след изборите зависи от това какво ще е през кампанията.
Дали ще е както през изминалите 4 г. или ще се опитаме да е малко по-различен начин,
допълни Дончев. И обясни, че гледа на тези избори като последен шанс да се съхрани демокрацията в България.
Защото опасението ми и не само моето е, че при неуспех на следващото Народно събрание да излъчи нормално работещо правителство ще станат прекалено силни гласовете в обществото, които
поставят под въпрос функционирането на представителната демокрация в България, предупреди той.
Докато партиите са обградени от собствените си червени линии и не намерят модус на единение и общите приоритети в името на страната, не ни чака нищо добро, допълни още зам.-шефът на ГЕРБ. Затова в тази кампания те щели да се опитат да дадат пример, че може и по друг начин.
На въпрос защо политически сили от сглобката ПП-ДБ, и ИТН, и БСП не припознават ГЕРБ като естествен партньор, Дончев отговори: Политически егоизъм и късогледство.
Той призова за кампания, която не е само „кресчендо от хули и обиди“. Приемам политически спор за това какво трябва да се построи първо или да се направи в системата на здравеопазването или образованието – това е здравословен политически спор, който поражда смисъл. Но ти си лош, ама си и по-лош от мен – това не поражда нищо, каза Дончев. И се цитира сам себе си: Омразата поражда само омраза и нищо друго.