Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тъжен ден в РСМ: Кочани се прощава със загиналите деца и младежи

Тъжен ден в РСМ: Кочани се прощава със загиналите деца и младежи

Хора от цялата страна отиват в почернения град, за да се простят със загиналите.

В Кочани днес е неработен ден, работят само цветарските магазини.

Опелото се води от предстоятелят на Охридската архиескопия Стефан.

В нощта срещу неделя пожар отне живота на 59 младежи, а 178 души са с различна степен на изгаряния и наранявания в болници.

106 от тях се лекуват в чужбина, включително в здравни заведения в България.

Прокуратурата в РСМ публикува списък с точния брой и възраст на загиналите в пожара. От данните става ясно, че най-много са жертвите на възраст между 16 и 31 години – 46 от общо 59-те души.

Тримата най-млади загинали са 16-годишни, трима са на 17 години, а четирима от починалите са 18-годишни.

Седем от жертвите са на възраст между 24 и 27 години.

Най-възрастният загинал е на 48 години.

„Това не може да се забрави. Ще остане завинаги. От 14 до 26 години са всички. Много е тъжно. Сградата ми е позната. Сигнализирано е сигурно 10 пъти и в полицията, и в общината за нея. Но не са взети мерки. А са вземали пари под масата“, споделя Борче, жител на Кочани.

В града се стичат хора от различни части на страната. За да застанат заедно и да изпратят загиналите с шествие до гробището. И както днес хората рамо до рамо изпращат починалите, така още от петък – отново заедно, ще продължат да настояват за отговори. И виновни.  Разследването за трагедията е стигнало до 26 души, предава репортер на Нова тв.

По телевизия „Сител“ премиерът на РСМ Християн Мицкоски обяви, че 80% от дискотеките в страната ще бъдат затворени, тъй като не отговарят на техническите изисквания за безопасност.

„Отговорност ще има за всички, които са допринесли по някакъв начин за случилото се, дори и с милиметър. Ще бъдат наказани независимо дали са от ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДСИ или друга политическа партия. Независимо дали са македонци, албанци или други. Независимо дали са християни или мюсюлмани. Всеки отговорен – ще понесе своята отговорност“, категоричен е македонският премиер, съобщава Нова тв.

Всички в Кочани са убедени, че в случая става въпрос за гранде корупция.

- реклама -