Социалните мрежи пламнаха, след разпространяването на снимка от парти в благоевградска дискотека. На нея се вижда мъж, за който се предполага, че е танцьор. Той е облечен в специален медицински костюм за COVID-19, плюс маска, очила и държащ в ръце уред за дезинфекция.
Около него невъзмутимо танцуват хора и не се спазват никакви предпазни мерки, а нощния клуб е пълен.
Първата реакция дойде от Националната асоциация на Спешна медицинска помощ.
„Това е гавра с труда на всички медици, които прекарваме по 12 часа облечени в защитни облекла и рискуваме живота си за да лекуваме този народ в условия на пандемия.Затова се чувствам длъжна да разкажа на публиката, която след такива сбирки, може да ни стане пациенти, какво изживяваме в защитните си облекла. Какво е на всяко дежурство в СО, четири месеца подред, да си с защитно облекло /маска, очила, щит, престилка и ръкавици/? За разлика от вас не носим бижута и аксесоари, за да не нарушим целостта на защитното облекло“, реагираха остро от Националната асоциация на СМП.
Те напомниха на хората, че тяхното ежедневие е трудно, като дори нямат възможност да видят близките си. От асоциацията подробно посочиха и какъв е редът им за обличана на специалните костюми и колко много им костват предпазните мерки, за да не се заразят.
„Не ядем и не пием, за да не се събличаме, независимо, че се потим като за световно и изпитваме нечовешка жажда и глад; След като установим,че в спешното някой от пациентите ни е съмнителен за КОВИД -19, се отваря адът.4-5 дни живеем със страха дали ще се потвърди диагнозата. След като се потвърди чакаме дали ще ни удостоят с тестване по точковата система или не.После две седмици се наблюдаваме за симптоми„, коментират оттам.
И завършват:
„Но със сигурност оцелелите ще ви посрещаме още месеци наред в тези скафандри, за да има кой да ви лекува в Спешното без да застрашаваме Живота ви!“.
Миналата седмица бе разрешено отварянето на баровете и дискотеките. Днес обаче мерките отново бяха затегнати и според новата заповед на министъра на здравеопазването мероприятията на закрито трябва да бъдат организирани при пълняемост до 50% от капацитета на съответната зала като задължително се носят маски, шлемове или други предпазни средства. Това се отнася за кина, театри, дискотеки и др.