Световният шампион Германия се спаси в 95-а минута – СНИМКИ

Германия - Швеция

Германия измъкна инфарктна победа над Швеция с 2:1 и продължава защитата на титлата си. Световният шампион вкара победния гол в петата минута на добавеното време, при това с човек по-малко. Герой за Бундестима стана Тони Кроос, който реализира директно от пряк свободен удар. По този начин той изкупи вината си за първия гол, дошъл след двойна негова грешка. Германия пък спечели мач на Мондиала, след като трябва да навакса, за първи път от 1998-а година. Балансът оттогава бе едно реми и шест загуби.

Льов – остарял с години за 90 минути

Йоаким Льов направи четири промени в тима си – Ройс, Руди, Рюдигер и Хектор бяха титуляри. Двубоят започна с очакван натиск на германците, които създадоха добра възможност и паника в наказателното поле на противника още в третата минута, но всичко завърши със само корнер. В 13-ата минута след грешка на Антонио Рюдигер Маркус Берг се озова очи в очи с Мануел Нойер. Той не успя да отправи удар след побутване от страна на Жером Боатенг, но съдията не уважи претенциите му.

Кръв по лицето на Руди и гол за Швеция

В 30-ата минута в състава на Йоахим Льов бе извършена принудителна смяна. Получилият травма след шут с бутонките в лицето Себастиан Руди отстъпи мястото си на Илкай Гюндоган. Две минути по-късно Швеция реализира за 0:1. Тони Кроос сбърка при пас напред, след което изпусна Ола Тойвонен в наказателниото поле. Той прехвърли Нойер с лек рикошет в крака на Рюдиге и даде преднина на отбора си. В 39-ата минута далечен удар на Гюндоган затрудни Робин Олсен, който обаче успя да опази вратата си суха. В последната минута от полувремето Берг затрудни максимално Нойер, но той плонжира и изби топката. Така Тре кронур се оттегли на почивката с гол преднина и Германия се нуждаеше от задължителен обрат през вторите 45 минути, за да не отпадне безславно още в груповата фаза.

Нойер е безпомощен, Швеция повежда
Бърз изравнителен гол на Ройс

Втората част започна по мечтан начин за Бундестима, който изравни в 48-ата минута чрез Марко Ройс. Той реализира при 34-ия удар на футболист от Германия по посока на вратата. 29-годишното крило пропусна предишното Световно първенство заради травма, а в първия мач на сегашния Мондиал влезе като резерва. Неговият гол сложи край на серия на шведския вратар Олсен. За после той бе вадил топката от мрежата си на 10 октомври миналата година, като сухата му серия продължи 548 минути. След час игра Ройс отново бе изпуснат от шведската отбрана и опита удар с пета, който не се получи.

Ройс връща надеждата и защитава титулярното си място
Червен картон за Боатенг

В 82-ата минута Жером Боатенг получи втори жълт картон и остави отбора си с човек по-малко. Льов направи офанзивна смяна малко по-късно – крилото Юлиан Брандт замени защитникът Йонас Хектор. И Брандт можеше да донесе победата на отбора си, но ударът му срещна страничната греда.

Триумф в добавеното време

В петата минута на добавеното време обаче Тимо Вернер спечели пряк свободен удар отляво и Тони Кроос реализира за 2:1.

Топлика влиза при далечната греда на Олсен

Така Германия събра три точки, колкото има и Швеция. Лидер в групата е Мексико с шест. Република Корея е без точка, но и четирите отбора все още имат математически шанс да продължат напред. В последните мачове Ел Тре играе със скандинавците, докато Бундестима се изправя срещу азиатците.