Светият синод скочи на „сините“ съветници в София: Против сме площадът пред „Св. Ал. Невски“ да се преименува
Светият синод на заседанието си на 10 декември 2024 г., в пълен състав, единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, се казва в информация, публикувана днес в сайта на Българската патриаршия.
Припомняме, че през септември идеята за преименуване бе лансирана от общинските съветници от „Синя София“ на Вили Лилков. Те внесоха доклад, с който предложиха площадът да се казва „Св. Иван Рилски“.
В доклада се посочва, че площадът е най-представителното публично пространство на столицата на България,
което обединява емблематични за града ни православни храмове, държавни и културни институции и мемориали.
„Предлагаме да бъде именувано на „Св. Иван Рилски“, който е най-почитаният светец
на българската земя и небесен покровител на българския народ“, посочиха тогава вносителите на доклада.
„Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни.
И е неразривна част от всички събития, свързани с Българската православна църква – Българска патриаршия през последните сто години.
Това го прави не просто един общински площад, а неизменно историческо място, пряко свързано с патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, се посочва в становището на синода.
Позицията на Синода идва в отговор на предложение на общински съветници в София площадът пред патриаршеската катедрала да бъде кръстен на българския светец „Св. Иван Рилски“. Предложението бе направено, за да се отбележи 555-годишнината от пренасянето на мощите на чудотвореца до Светата Рилска обител. Светецът е свързан в София, където мощите му са съхранявани в продължение на близо два века.
В становището на Синода обаче се отбелязва, че имената на площадите в столиците и големите градове на държавите, членки на Европейския съюз, съответстват с имената на катедралите, построени от вярващите християни през вековете, и неизменно са съхранили своите имена и до днес, независимо от политическата конюнктура. Ще посочим само част от примерите: площадът пред катедралата в Брюксел „Св. Михаил и св. Гудула“ носи името на св. Гудула, площадът „Св. Петър“ в Рим, площад „Сан Марко“ във Венеция, площад „Пиаца дел Дуомо“ – Милано. Нещо повече – в редица градове не само площадите, но и всички улици наоколо носят името на катедралата, както е във Виена, Копенхаген, Будапеща, Мюнхен, Солун и Барселона, пише БТА.
Във всички тези градове, както и в любимия ни столичен град София, площадите са именувани, след като е бил построен храмът, защото площадът се обособява като значимо място, не само по себе си, а поради огромното духовно значение на храма, който се извисява над него.
Ето защо Светият синод на Българската православна църква – Българска патриаршия единодушно се противопоставя на преименуването на площада пред патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ в столичния град София, се казва в становището.