Стрес, алкохол, болести: Какво носят празниците за тялото ни?

Стрес, алкохол, болести: Какво носят празниците за тялото ни? Празничен пазар, коледни партита, събиране със семейството, пътуване… всичко това звучи вълнуващо, а периодът редовно е наричан

„най-прекрасното време от годината“.

Освен това сме и притиснати да усещаме коледния дух и в един момент просто си казваме „да минават тези празници най-после вече“. И има защо – и мозъкът ни, и тялото ни се влияят от този т.нар. ваканционен стрес.

А това важи особено силно за жените.

Проучване на Американската асоциация на психолозите, изследвало стреса по време на празниците, показва, че жените са тези, които най-често пазаруват, планират и заради това са

и по-тревожни по това време на годината.

Проучването установява също, че те са по-склонни да водят нездравословен начин на живот заради стреса в последния месец на годината. Ето и всъщност какво се случва с тялото ни по време на празниците!

Хормонални смущения

Умората, финансовото напрежение, социално трудните ситуации – всичко това води до големи флуктуации, когато става въпрос за хормоните ни.

При продължителен стрес

тялото произвежда повече кортизон и адреналин, за да се справи с него, а това не влияе никак добре на цялата ендокринна система.

Всичко това влияе на настроението,

създава усещане за умора, храносмилателната система страда. Възможно е и да се покачи кръвната захар заради производството на глюкан.

Спад на имунитета

Хронично високите нива на кортизол причиняват възпаления и отслабена имунна система заради нарушаване на функцията на Т-клетките, които са

жизненоважни в борбата с патогените.

Така ставаме особено лесна мишена за болестите и затова много от нас са по-податливи на настинки и вируси около Коледа.

С натоварения календар около

тези празници се приема повече от обичайното количество захар и алкохол, което води до допълнителен спад на имунитета.

Лошо храносмилане

Стресът може да повлияе негативно на храносмилателната система и да причини гадене, спазми, киселини, диари или запек.

По празниците консумираме

и продукти, които не са чест гост на трапезата ни, а това означава допълнителна трудност за стомаха ни.

Повишената консумация на захар

и алкохол може да повлияе отрицателно на храносмилането, като разруши микробиома на червата, раздразни стомашната лигавица и попречи на способността на панкреаса да произвежда храносмилателни ензими.

- реклама -
error: Съдържанието е защитено