Спешна среща на външните министри на шестте страни-основателки на Европейския съюз. Те се свикват днес в Берлин по инициатива на първия дипломат на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.
На срещата ще присъстват министрите на външните работи на Франция, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург.
В резиденцията в резиденцията Борзиг ще разговарят за решението на избирателите във Великобритания страната им да излезе от ЕС и дългосрочните последствия за общността от това.
Разговорите са планувани отдавна, но придобиват особено значение ден след решението за „Брекзит”. Според ДПА външните министри ще разгледат възможна гъвкава рамка от правила, която да възпрепятства излизането от общността на още страни, които не са съгласни с някои общи правила.
Как ще се противопостави ЕС на ефекта на доминото?
Германският вестник „Велт” публикува документ, предполагаемо разработен от германското финансово министерство, със заглавие „Германската стратегия по отношение на „Брекзит”.
В него се изразява опасение за възможно повтаряне на британския сценарий в 5 други страни – Франция, Холандия, Финландия, Унгария и Австрия. Втората част от стратегията се отнася до „конструктивни преговори” за плавен изход на Великобритания, който да неутрализира отрицателния ефект от референдума. Според плана, Лондон ще се превърне в „асоцииран партньор” на ЕС.
Какво се случи вчера
Вчера британците реших да излязат от ЕС. На референдума за членството на страната в Европейския съюз за Брекзит са гласували 17 410 742 души – 51.9%, а за оставане в ЕС 16 141 241 души – 48.1% от имащите право на глас.
Премиерът Дейвид Камерън подаде оставка. Той е убеден, че преговорите за условията за излизане на Великобритания трябва да бъдат започнати от новия министър-председател на Обединеното кралство.
Веднага след като станаха ясни резултатите от британския референдум, политици и от други държави започнаха да настояват за напускане на ЕС. В момента най-сериозна заплаха има от Франция и Холандия.