Саутхемптън - Арсенал
Снимка: twitter.com/southamptonfc

Саутхемптън детронира носителя на ФА Къп след 119 години

Саутхемптън надви Арсенал с 1:0 в двубой от четвъртия кръг на ФА Къп. Така южняците сложиха край на защитата на трофея от страна на артилеристите. Миналата година тимът на Микел Артета стигна до 14-та си купа след обрат над Челси с 2:1. Светците пък не бяха елиминирали носителя на трофея от 1902 година насам. Тогава те се справиха с Тотнъм след преиграване.

Светците започнаха по-активно и бяха възнаградени в 24-та минута. Тогава Габриел си отбеляза автогол след опит за центриране на Кайл Уокър-Питърс. Това беше първи гол във вратата на лондончани от 508 минути насам.

До края на полувремето Саутхемптън запази аванса си, а Арсенал създаде малко в атакуващ план. След паузата гостите понатиснаха, особено в последните 25 минути в търсене на изравнително попадение. Те обаче нямаха много чисти положения. Еди Нкетия опропасти най-доброто от тях, останал сам срещу Форстър. Влизането в игра на Букайо Сака и Томас Партей също не помогна на тима на Артета. Саутхемптън, освен че задържа преднината си, имаше и два отлични шанса за втори гол. Ударът на Че Адамс обаче беше спасен от Лено, Уорд-Праус уцели гредата.

Това беше и първа загуба за Арсенал в последните седем мача във всички турнири. Предишната беше срещу Манчестър Сити за Купата на Лигата на 22 декември (1:4).

Светците ще играят в петия кръг като гост на Уулвърхемптън. Снощи вълците надвиха трудно непрофесионалния Чорли с 1:0.

Любопитно е, че Саутхемптън и Арсенал играят отново един срещу друг на „Сейнт Мерис“ съвсем скоро. Съперниците се срещат във вторник в среща от Висшата лига.