София търси кой да пази гробищата срещу 5 млн. лв. Столичната община търси охранителна фирма за гробищните паркове. Тя е пуснала обществена поръчка,
а прогнозната стойност е за близо 5 млн. лв.
Фирмата ще пази Централните софийски гробища, както и гробищните паркове в „Малашевци“, „Бакърена фабрика“, „Симеоново“, „Княжево“, „Банкя“, „Горна баня“, „Дървеница“ и „Драгалевци“ в следващите 2 г.
Изпълнителят трябва да разполага
с изграден денонощен оперативен дежурен център, чрез който да се извършва мониторинг на охраната.
За Централните гробища се търсят хора за 5 поста, 2, от които с работно време от 12 часа, а останалите 3 са денонощни,
както и 2 автопатрула.
За гробищен парк „Малашевци“ се търсят 3 поста и 1 автопатрул. За „Бакърена фабрика“- 2 поста и 1 автопатрул, като изискването е да се състои от 2 човека. Останалите общински гробища- в „Симеоново“, „Княжево“, „Банкя“, „Горна баня“, „Дървеница“ и „Драгалевци“ се търсят хора само за 1 пост.
За обектите, където има изградено видеонаблюдение,
охранителите на пост извършват и видеоконтрола по време на смяна. В останалото наблюдението трябва да се осигури в оперативния дежурен център на изпълнителя.
Едно от основните изисквания е времето за реакция в случай на инцидент и повикването на допълнителна помощ не трябва да отнема повече
от 4 минути от подаване на сигнала.
Сега гробищата се пазят от общинската фирма „Егида“, като това не е първият опит да се намери нова фирма. Причината е, че трите големи гробища са с площ от над 1000 дка, на които няма осветление.
Освен това „Егида“ плаща за възстановяване на щетите на гробните места, когато са от вандали. Това
струва от 5 до 15 хил. месечно.
Столичната община се зае да сложи ред в потъналите в кал и обрасли в храсти и дървета 9 гробищни парка на територията ѝ. Почистването и привеждането им в достоен вид е един от приоритетите на кмета Васил Терзиев.
От началото на годината общината се опитва да сложи ред в гробищата. Първо бяха спрени погребенията в санитарните алеи, после бяха разкрити схеми за фиктивно преместване на покойници.
В плановете влизат и повече камери,
и засилена охрана. Освен това трябва да се преразгледа цялата концепция за режимите, защото сега място за вечни времена е 570 лева, а хората нямат никакви ангажименти към поддръжката му. И съответно не може да бъде отнемано, ако е зарязано.
Общината работи и по виртуална платформа на 9 общински гробища. Тя ще дава достъп на всеки, който иска да наеме гроб или да разбере къде е нечий последен дом – негов близък или известен българин.
Платформата стартира с пилотен проект
в гробището „Банкя – местността Полето“. Целта на дигитализацията е да се реши проблемът със заличаването на гробни места, премахването на паметниците, но и корупцията. Ще се направи пълно заснемане на парковете и данни за локацията на всяко гробно място. Целият архив е само на хартия и така нарушения остават без документална следа.