София става все по-богата – 69 млрд. БВП и 2800 лева средна заплата

София става все по-богата – 69 млрд. БВП и 2800 лева средна заплата

София става все по-богата и все по-добро място за живот. 69 милиарда лева е годишният БВП, който се генерира в столицата, а средната заплата вече е 2800 лева, става ясно от проверка на Нова тв.

Всъщност, БВП на София е 41% от обема на икономиката на България.

Според анализ на Института за пазарна икономика през последните две десетилетия столичната икономика бележи непрекъснат ръст, с малки изключения като например първата година на пандемията от коронавирус.

Икономиката в столицата е предимно насочена към услуги и дейности с висока добавена стойност.

Казано с други думи, икономиката ѝ генерира 5 пъти повече от тази на втората в класацията област – Пловдив и 70 пъти повече от областта, която генерира най-малък дял от брутния вътрешен продукт на страната – Видин.

Секторите почти изцяло превзели софийската икономика са два.

Този на услугите, който владее 84% от нея и индустрията с дял от 15%.

Икономиката на София традиционно е ориентирана към услугите и носи над половината от добавената стойност на услугите в цяла България.

Индустрията пък носи близо една четвърт от добавената стойност на сектора в страната.

Анализът на Института за пазарна икономика показва още, че това благоприятства и индустрията в близките на столицата области, като например

София-област, която бележи икономически растеж от 26% на годишна база.

За силната индустрия в периферията на града можем да съдим и по множество предприятия и логистични бази разположени извън границите му, както и по всекидневните пътувания на работници от съседни населени места към столицата.

А кои са петте най-печеливши дейности в тези два сектора?

Търговията и информационните и комуникационни технологии оказва се бележат сериозен годишен ръст и формират половината от добавената стойност на столичните предприятия с почти равни части.

Ако говорим за територията на цялата страна обаче,

информационните и комуникационни технологии с произход София, държат 88% от добавената стойност на всички такива предприятия в България.

Третото място е за професионалните дейности и научни изследвания.

Техният процент за страната отново е доста висок – над 70, въпреки че за София е под 10.

Следват преработващата промишленост и транспорта, при който също има значителен растеж.

Макар и той да е с под 10% участие в добавената стойност на софийските транспортни компании, достига 50% от добавената стойност на всички предприятия от този тип у нас. Нисък е процентът обаче на столичната преработваща промишленост като дял общо за страната – едва 17%.

Преките чуждестранни инвестиции регистрирани през последната изследвана година – 2022, са в размер на близо 15 милиарда евро. Над половината от всички близо 30 милиарда инвестирани у нас.

Инвестира се най-много в търговия, транспорт и туризъм – 1/3 от парите отива там. Следват информационните и комуникационни технологии.

Операциите с недвижими имоти и индустрията са със сходен размер на инвестиции, а аутсорсинга затваря топ 5 на най-примамливите за чужди инвеститори дейности.

Към настоящия момент, жителите на столицата са близо милион и 300 хиляди души.

Въпреки, че традиционно те се увеличават, при последното преброяване беше отчетен лек спад.

Както и в останалата част от страната, естественият прираст е отрицателен.

Притокът на население от провинцията пък е в по-малки мащаби в сравнение с предишни периоди, поради все по-добре развиващата се икономика извън столицата.

Въпреки това, демографските проблеми характерни за България не са осезаеми в София, където все пак дялът на населението в трудоспособна възраст (15-64 години) е висок – 66%. Значително увеличение има при децата.

Тези до 9-годишна възраст, вече представляват 10% от столичното население.

- реклама -