Предвидени са текущ ремонт и поддръжка и увеличаване на гаранциите, както и увеличаване на изискването за качеството на построените обекти,
подобряване на качеството на пътните знаци, подмяна на компрометираните мантинели по магистралите и пътищата първи клас,
каза зам.-министърът на регионалното развитие Явор Пенчев на координационна среща по въпросите на безопасността на движението по пътя в Министерски съвет.
В рамките на дискусията представителите на отговорните институции обсъждат приоритетите и стъпките за повишаване на пътната безопасност.
Започва засилен контрол за колан на задната седалка и дали децата са обезопасени правилно.
Това каза съветникът на премиера Кирил Петков за безопасността по пътищата Димитър Илиев.
„Най-много инциденти стават заради човешките грешки.
Ние предизвикваме по някакъв начин тези инциденти. Една от дългосрочните политики ще бъде обучение през целия живот: от детски градини и училища до учебните центрове, в които изграждаме водачите си.
Проблемите с пътищата са всеки ден. Искрено се надяваме скоро да се намери решението.
Не трябва да забравяме и до каква степен автомобилите са съвременни, с нужната активна, пасива защита и звезди на пътна безопасност.
Оттук нататък ще се действа бързо.
Няма да се пишат писма и да се чака.
Ще се действа бързо, защото това е много сериозен проблем и в България почти няма незасегнато от пътни трагедии семейство“, обеща той.
По думите му факторът „човек“ е най-проблемният в цялата система за безопасно управление на пътищата.
В събитието участват заместник-министри, представители на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“,
на Главна дирекция „Национална полиция“, на Агенция „Пътна инфраструктура“ и други експерти.
Когато липсва безопасност на пътя, често това е свъзано с корупционни модели, заяви депутатът Настимир Ананиев.