Славия грабна Купата на България (СНИМКИ)

Славия победи Левски след дузпи и спечели Купата на България. Белите триумфираха след 4:2 при 11-метровите удари, след като двата тима не си вкараха гол в редовното време и в продълженията. Това е първи трофей за белите от 1996-а година насам. Левски пък загуби трети пореден финал.

Герой за белите – 42 годишният Георги Петков

Герой за белите бе 42-годишният вратар Георги Петков. Той спаси дузпа и всичко останало в редовното време, за да запази резултата 0:0. Сините имаха тотално превъзходство и много повече шансове, но не вкараха гол. При дузпите Петков, спечелил няколко трофея с Левски, спаси ударите на Тиам и Прохазка. Победната дузпа пък бе дело на юношата на сините Георги Йонов.

Левски доминира изцяло

Левски бе по-добрият отбор през първата част и можеше да поведе още в 11-ата минута. Тогава Жорди Гомес пропусна дузпа, спасена от блестящия Георги Петков. Белите осъществиха първата си по-сериозна атака едва в 23-ата минута. До края на полувремето Паулиньо пропусна две удобни възможности да открие резултата. Славия имаше претенции за дузпа в 43-ата минута, но съдията Никола Попов ясно показа, че няма нарушение и показа жълт картон за симулация на Стефан Велев.

Още положения и греда за сините

Втората част също бе по-добра за сините, но чистите положения пред Петков бяха по-малко. Левски заложи на пробивите на Обертан по крилото и на центрирания. Буш се размина с гола в 78-ата минута, когато остана сам в наказателното поле, но предпочете да стреля, вместо да потърси свободния Паулиньо. Обертан можеше да реши всичко между 81-ата и 88-ата минута, но Петков спаси последователно мощен удар от дистанция, а при втория удар, топката се отби и в гредата след намесата му.

В продълженията двата тима също не стигнаха до гол. Карабельов опита да отбележи за Славия, а Паулиньо, Тиам и Прохазка се разминаха с попадение за сините.

Двата тима стигнаха до финала за Купата на България, отстранявайки Ботев (1:2, 1:0) и ЦСКА-София (2:0, 2:2).

Загорчич влезе в историята на Славия

Треньорът на белите Златомир Загорчич влезе в историята на клуба. Той стана първият чужденец, спечелил трофей със Славия.