Ига Швьонтек
Снимка: twitter.com/rolandgarros

Швьонтек изстрада победа над Джан Чинуен

Световната номер едно Ига Швьонтек срещна неочаквано сериозна съпротива от Джан Чинуен. Полякинята изкара 2 часа и 44 минути в здрава битка на корта, за да се класира за четвъртфинал. Тя спечели след 6-7(5), 6-0, 6-2. И беше улеснена от травма в крака на китайката, която по-рано отстрани Симона Халеп.

Нещата вървяха по план за Швьонтек, която поведе с 5-2 в първия сет. Чинуен обаче спаси пет сетбола и вкара частта в тайбрек. В него тя спечели със 7-5.

Във втория сет обаче тя получи травма на десния крак. Кракът ѝ беше бинтован, но тя очевидно изпитваше болка и не се придвижваше свободно по корта. Така полякинята лесно взе втората част на нула.

Швьонтек взе набързо два гейма и в третия сет. Тогава обаче Чунуен отново започна да тича и да тормози шампионката от 2020 г. Китайката стигна до две точки за пробив, но не успя да го реализира. Тя взе два гейма, но се пропука при 2-4 и пак допусна пробив. А след това Швонтек спечели и мача.

Джан игра невероятен тенис. За първи път играя срещу нея и ме изненада с някои удари. Има отличен топспин. Първият сет беше ужасно разочароващ и просто съм щастлива, че продължавам“, коментира Швьонтек. Победата е 32-а поред за нея. Ако вземе още две, тя ще изравни Серина Уилямс. А ако спечели пак титлата, ще изравни и Винъс Уилямс. Далеч на върха в тази класация е Мартина Навратилова със 74 поредни победи.