Швейцария - Италия
Снимка: x.com/EURO2024

Швейцария детронира Италия на Евро 2024

Швейцария детронира шампиона Италия на осминафиналите на Евро 2024. Тимът надви скуадра адзура с 2:0 с голове на Ремо Фройлер и Рубен Варгас. Швейцария игра отлично на „Олимпиащадион“ в Берлин и не даде шанс на италианците.

Селекционерът на Италия Лучано Спалети направи шест промени в титулярния състав в сравнение със срещагта с Хърватия. Джанлука Манчини се завърна в състава на мястото на наказания Рикардо Калафиори. Федерико Киеза и Джанлука Скамака се върнаха след почивката в предишния двубой. Николо Фаджоли, Браян Кристанте и Стефан Ел Шаарауи пък записаха старт като титуляри. Това обаче не се оказа добър ход на Спалети.

В 24-ата минута Бреел Емболо се откъсна от защитата и остана очи в очи с Донарума, но вратарят спаси. После пък шут на Дан Ндойе беше блокиран от защитата. В 37-ата минута обаче логичното се случи. Ремо Фройлер беше изведен от Варгас и стреля под плонжа на Манчини, за да преодолее Донарума – 1:0. Това е първи гол за Фройлер на европейското първенство. Той стана и най-възрастният голмайстор за Швейцария в мачове на директни елиминации със своите 32 години и 75 дни. В добавеното време Фабиан Рийдер също беше близо до гол, но Донарума спаси.

Италия получи втория гол веднага след паузата. Михел Ебишер подаде на Варгас на ъгъла на наказателното поле и халфът заби топката в мрежата. Италианците можеха да върнат едно от попаденията в 53-та минута, когато Фабиан Шер спечели висока топка в наказателното поле на Швейцария и опита да изчисти с глава, но уцели гредата зад Ян Зомер. До края шампионът така и не успя да натисне съперника си и да стигне до ново положение за гол.