Ще блокират ли земеделците България?Премиерът Николай Денков и земеделският министър Кирил Вътев се срещат със земеделците. Те ще трябва да се договорят с производителите за бъдещето на сектора. По-рано през седмицата земеделците предупредиха, че са в готовност за ефективни протестни действия от 6 февруари, ако не разговарят с представителите
на изпълнителната власт у нас.
„Сериозните предизвикателства и проблеми пред агросектора у нас ще изкарат фермерите по улиците във всички краища на страната и единственият начин да се приберат, е удовлетворяване на исканията им“, пише в декларацията, разпространена от Българската аграрна камара.
На фона на всичко това Европа
също е разтърсена от масови протести на земеделски производители.
Припомняме, че след проведена среща на 30 януари 2024 г. с министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на земеделието Кирил Вътев и заместник-министри на земеделието и финансите,
стана ясно, че е необходимо време
от страна на властта да реши дали може да отговори на исканията в пакета от мерки, изпратен от БАК и Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Земеделците гневни. Блокада на 85 места в страната
Земеделците са непреклонни. Те искат държавна помощ и заплашват да поставят от утре държавата н пълна блокада. Днес те ще имат среща с премиера Николай Денков и с ресорния си министър Кирил Вътев. В аванс браншът обяви исканията си.
„Заплашени сме от фалити със сигурност. Най-големият проблем са средните стопанства, които са основна част от земеделието в България, а това никога не е било. Досега винаги са страдали или най-малките, или най-големите. Ако не бъдем удовлетворени, излизаме на протести и ще затворим 85 точки в страната от вторник“. Това каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов пред бТВ днес.
Исканията на земеделците са три групи:
„Първата част са международните позиции на България в ЕС в защита на българските производители – дерогации по зелените изисквания, защита на българския интерес при търговията с Украйна. Втората група са законодателните искания“, каза Проданов.
За първи сега те настояват и за финансова подкрепа. „Ефектът от войната в Украйна не е винаги директен с внос в България, защото у нас ечемик и пшеница не се внася. Ефектът е от една страна високата себестойност, от друга страна – ниските цени на пазарите, които са международни. При пшеницата загубата тази година се изчислява между 47 и 53 лв. на декар в зависимост от региона, като в нея е изчислена и субсидията, която получаваме, т.е. въпреки субсидията остават 47 лв. загуба на декар. Общата загуба за сектора в петте култури е над 2 млрд. лв. Наясно сме, че няма бюджет, но поне някаква част да поеме – 20 лв. на декар. Имаме и сериозно забавяне на плащанията на субсидиите тази година“, допълни председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
От асоциацията се разграничават от организациите, които поискаха оставката на земеделския министър и които излизат на протест в понеделник.
„Към момента решението в декларацията са конкретни искания, които касаят земеделския сектор, политически такива нямаме. Нямаме решение за искане на оставката на Кирил Вътев. Би ни накарало, ако самият министър като наш принципал не защитава интересите на земеделския бранш пред правителството, Народното събрание и ЕС“, каза Илиея Проданов.Предстои среща между зърнопроизводителите и властта. Секторът очаква да разбере как и с колко точно ще бъде подпомогнат.