Близо 11 часа – парламентът продължава с петъчното си заседание. До момента народните представители успяха да гласуват много и различни промени в няколко закона и няколко знакови решения.
През залата на гласуване първо
мина законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. След това депутатите приеха законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Предложението за промяната бе внесена от
Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ,
Петър Чобанов, Делян Пеевски, Делян Добрев, Десислава Атанасова, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Кирил Петков и с нея на първо четене бе взето решение да бъде отнета концесията на пристанище „Росенец“.
След това бе гласувано и за решение за допълнително предоставяне на военно-техническа подкрепа за Украйна, по предложение на Бойко Борисов, Ивайло Мирчев, Делян Пеевски, Десислава Атанасова, Атанас Атанасов, Христо Гаджев, Кирил Петков и Мустафа Карадайъ.
Депутатите глсуваха и проект на решение
относно необходимостта от предоставяне на нова сграда на Конституционния съд във връзка с осъществяване на дейността му, както и избра постоянни делегации на Народното събрание в международни организации.
Приет бе и законопроект за изменение
и допълнение на Закона за здравното осигуряване, с който бе прието на първо четене и подуправителя на НЗОК също да се избира от НС.
Заседанието бе открито в 9,00 ч.,
но вече два часа не може да започне по същество, тъй като депутатите не могат да се разберат за дневния си ред.
Още в началото председателят на НС
Росен Желязков предложи в програмата да влязат нови девет точки. Това предизвика бурни реакции от „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“, които започнаха серия от предложения за разместване на точките, въпреки че
приеха да работят, докато приемат всички.
Заради голямото забавяне на работата и приетия наситен график на работа, в кулоарите депутатите започнаха да се шегуват, че ще приключат работа към 23,00 часа.
Преди това се чуха остри реплики и критики към Росен Желязков в парламента заради промяна на дневния ред. Депутатите ще работят докато не разгледат всички 10 точки от дневния ред.
Днешното заседание на Народното събрание
започна с промяна на дневния ред. Така вместо парламентарен контрол, председателят на НС Росен Желязков подложи
на гласуване дневен ред от 10 точки.
Той бе приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ И ДПС.
По предложение на Тошко Йорданов от ИТН депутатите приеха да удължават работата си
до приключване на десетте точки
в днешния си дневен ред. Към Росен Желязков бяха отправени критики от опозицията.
Георги Свиленски посочи, че са сменили приетата програма за седмицата на 90 процента. Въвеждате новаторство в българския парламентаризъм, коментира той и допълни,
че това е недопустимо.
Борислав Гуцанов от БСП попита Желязков дали не се чувства малко неудобно 10 точки да влязат в дневния ред, с които никой не е запознат.
„Ако имате някаква договорка да падне правителството, кажете го. Стойте си 160 човека и оттеглете тези точки, за да запознаят народните представители.
Недейте да правите подлога
Народното събрание“, каза той.
Иван Ченчев пък подчерта, че Желязков е зависим председател.
„Искате да ви наричаме сламен председател?! Аз съм сигурен, че половината зала не запомни точките, които вие прочетохте.
Това да не е някакъв селски събор,
на който всеки трябва да си показва номерата. Чувствате ли необходимост да се гледат тези точки? Убеден ли сте, че хората в Народното събрание ще вземат адекватно решение“, попита той.
„Тъй като процедурите за промяна на дневния ред продължават с пълна сила. Трима са основни вносители Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски, аз ще предложа Кирил Петков, който е основният шарлатанин в тази група,
да излезе да ни представи точките,
защото аз го познавам и съм обеден, че той няма представа под какво се е подписал“, заяви Радостин Василев. Василев получи наказание аз обида. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че няма нужда да се разменят точките от дневния ред.
„Моята процедура г-н председател е да гласуваме процедура под допуск на г-н Слави Трифонов. Колеги видяхме, вместо
да изпраща смс-и по чираците си,
да дойде тук и да се аргументира“, заяви той.
„Нали знаете, че чираците са при майстор. Благодаря за комплимента. Бих допълнил вашето предложение да бъде даден достъп на Прокопиев, който така и така си е инсталирал тук цяла парламентарна група,
включително и на Доган да се разходи от Росенец,
така и така ще му взимате пристанището и ако може да се задължи Борисов да присъства в залата“, отговори Тошко Йорданов.
Като първа точка депутатите ще решат
дали да предоставят нова сграда на Конституционния съд, а след това ще проведат второ гласуване на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.
Следващите точки от дневния ред на депутатите за днес са гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи
положението в Украйна,
както и гласуване на Проект за решение за допълнително предоставяне на военно-техническа подкрепа за Украйна. През днешното пленарно заседание народните представители ще решат дали да дадем бронетранспортьори от складовете на МВР на Украйна.
Депутатите ще гласуват на второ четене
Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие, както и Проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори за условията и реда, при които „Български енергиен холдинг“ ЕАД да придобие до 20% дял в консорциума, титуляр на Договора за търсене и проучване на нефт и природен
газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“.
По предварителната програма днес шест министри трябваше да бъдат изслушани на парламентарен контрол. Кръстю Кръстев, министър на културата ще отговори на един въпрос относно опазването на Тракийската гробница край село Гагово.
В предстоящото заседание
на Народното събрание ще изслуша шест министри на парламентарен контрол.
Асен Василев, министър на финансите ще отговори на четири въпроса относно приемане на еврото като разплащателна единица в България, съдебна защита на страната по международните арбитражни дела и др.
Министърът на иновациите и
растежа Милена Стойчева ще отговори на един въпрос относно Програмата за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции.
Кръстю Кръстев, министър на културата ще отговори на един въпрос относно опазването на Тракийската гробница край село Гагово.
Министърът на околната среда и
водите Юлиян Попов ще отговори на три въпроса относно незаконна и силно замърсяваща дейност на предприятие, в което се изгарят стари автомобилни гуми в района на село Сланотрън, община Видин, обгазяване на град Разград и др.
Кирил Вътев, министър на земеделието
и храните ще отговори на неизпълнение на законови ангажименти на Министерството на земеделието и храните за публикуване на решения на Комисията по земеделие.
Министърът на транспорта и съобщенията
Георги Гвоздейков ще отговори на два въпроса относно изграждане на железопътния коридор “Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе, както и строителството на плавателен канал Русе-Варна.