Дортмунд - Шалке 04

Шалке разплака Дортмунд в 175-то дерби на Рур

Борусия Дортмунд допусна поражение у дома от Шалке 04 с 2:4 в 175-то рурско дерби. Така шансовете на тима за титлата стават илюзорни. Жълто-черните трябва да се надяват на две грешки на Байерн в четирите му мача до края.

Двубоят от 31-ия кръг на Бундеслигата започна отлично за домакините. Те поведоха в 14-а минута след великолепна комбинация между Джейдън Санчо и Марио Гьотце. Санчо изведе Гьотце, който вкара с глава за 1:0. При празнуването на гола англичанинът бе уцелен със запалка от фен на кралскосините.

Скандалната дузпа за Шалке

Малко по-късно обаче гостите получиха право да изпълнят дузпа след игра с ръка при удар на Бреел Емболо. Той стреля от съвсем близо в ръката на скочилия Вайгл. След консултация с ВАР главният съдия Феликс Цвайер бялата точка. Зад топката застана Даниел Калиджиури, който не сбърка за 1:1. Малко преди да е изтекъл половин час той центрира от корнер, а Салиф Сане даде аванс на гостите.

„Дузпата е пресилена и нечестна. Съжалявам, че бе отсъдена“, заяви треньорът на кралскосините Хууб Стевенс. „Скандално е. Да вземат да отрежат ръцете на футболисти, за не си помагат с тях. Никой не скача като пирон – ръцете са нужни за засилка“, беснееше колегата му Лусиен Фавр. Реферът Цвайер обаче бе категоричен: „Ръката увеличава площта на тялото. Това, според правилата е нарушение, което трябва да се наказва.“

Два червени картона за Дортмунд

Всичко за Борусия приключи между 60-та и 65-та минути. Първо Марко Ройс получи спорен директен червен картон за опасно влизане в глезена на Суар Сердар. Веднага след това героят за гостите Калиджиури отбеляза прекрасен гол за 1:3. Три минути по-късно домакините останаха с девет души. Изгоненият бе Мариус Волф, отново за нарушение срещу Сердар.

Въпреки това Дортмунд се върна в мача шест минути преди края. Аксел Вицел вкара отблизо след пас на Якуб Бруун Ларсен. Емболо обаче сложи точка на спора, реализирайки за 2:4.

„Дали загубихме шансове за титлата? Да, много ясно. Всичко свърши“, заяви след мача Лусиен Фавр. По-късно пък феновете на Шалке се сбиха с полицията на стадиона.