Серхио Перес
Снимка: twitter.com/F1

Серхио Перес триумфира в Монако, Ферари обжалва

Пилотът на Ред Бул Серхио Перес спечели Гран при на Монако, седми кръг за сезона във Формула 1. Мексиканецът триумфира по уличното трасе в хаотично маратонско състезание. Стартът се проведе при силен дъжд, червен флаг и няколко обрата.

Перес записа първа победа за сезона и трета в кариерата си във Формула 1. Предишните две бяха в Бахрейн (2020) и Азербайджан (2021).

Втори завърши Карлос Сайнц с Ферари. Трети се наред световният шампион и съотборник на Перес – Макс Верстапен. Четвърти остана Шарл Льоклер, който стартира от полпозишън. Той поведе убедително след старта, но Ферари сбърка стратегията и го провали.

Ферари обжалва

Скудерията обаче пусна жалба срещу Перес и Верстапен. Според Ферари те са пресекли бялата линия при излизането си след второто спиране в бокса. Ако жалбата бъде уважена, това ще промени резултатите.

В генералното класиране след седем кръга Верстапен остава начело. Той има аванс от девет точки пред Льоклер – 125 срещу 116. Перес е трети, на шест точки зад Льоклер.

Стартът в Монако се забави много, тъй като малко преди 16 ч. заваля дъжд. Той стана толкова силен, че отложи старта. След близо час чакане състезанието все пак стартира.

Льоклер и Сайнц натрупаха солиден аванс, но дъждът спря и пистата започна да изсъхва. Серхио Перес влезе първи в бокса и смени гумите, след него това направиха Льоклер и Верстапен. Сайнц остана на трасето по-дълго, като искаше да мине направо на сликове.

Няколко обиколко по-късно от Ферари вкараха Льоклер още веднъж в бокса, за да сложи гуми за сух асфалт. Сайнц пък не успя да поведе след спирането си, тъй като беше забавен от трафика.

Във втората половина на състезанието имаше червен флаг заради тежка катастрофа на Мик Шумахер. След нея имаше само 30 минути, за да може състезанието да бъде завършено. И то беше завършено с 64 от планираните 77 обиколки. Но без промени в класирането.