Как да не станем жертва на инфлацията? Тревожни данни от Националния Статистически Институт подтикват все повече българи да се образоват по въпроса със справянето с инфлацията.
За септември 2023 е измерена месечна инфлация по индекса на потребителските цени (ИПЦ) от 0.1% спрямо месец август. А годишната инфлация към този момент през септември е била 6.3%
Високите цени и тенденцията инфлацията да се покачва ни изправят пред логичния въпрос „какво можем да направим за да защитим финансите си?“.
Ето някои идеи които – ако бъдат използвани правилно – могат да олекотят семейния ви бюджет и също така да ви предпазят от това да похарчите неразумно много за нещо с далеч по-евтина алтернатива.
Търсете евтини алтернативи
За още един тревожен факт може да се счете покачването на цената на петрола на ОПЕК до 83 долара за барел, което се случи сравнително скоро.
Въпреки, че нямаме контрол върху покачващите се цени, ние имаме възможността да избираме. Също както петролът, и много от продуктите които купуваме често имат по-евтина алтернатива.
Тук идва моментът да преценим до каква степен държим на качеството защото по-евтините алтернативи понякога имат недостатъка да не отговарят на стандарта ни за качество.
Също така задайте си въпроса колко лесен е за доставяне продуктът който искате да купите. Доставката е най-честата причина за оскъпяване на продукти.
За добро или зло, Китай има може би най-добре организираната логистика и това е пряката причина стоките доставени от там да се продават на ниска цена.
Другата причина е често незадоволителното качество. Разбира се, това не би било по вкуса на всеки, но китайските смартфони, примерно, са една разумна покупка за човек който иска евтино устройство с което да влезе в 21-ви век.
Само си представете ако единствения избор който имахме беше Айфон за над 3000 лв. Не бихме ви съветвали да заменяте някоя от важните за вас храни с евтина алтернатива.
Пазарувайте онлайн
С навлизането на интернет във всекидневния ни живот, все повече от българи предпочитат да пазаруват онлайн. Това не само е удобен начин да си поръчаме нещо, но и доста често цените в интернет са по-изгодни.
Причината за това е проста – хостингът на един уебсайт е несравнимо по-евтин отколкото наемът който един магазин в централен мол трябва да плаща всеки месец.
Също така, търгуването онлайн е отговорът за мнозина които търсят начини за справяне с инфлацията.
Ако наистина се интересувате как да спестите пари пазарувайки умно, определено си набележете няколко от по-големите онлайн магазини с голям избор и сравнявайте цените им редовно.
Има много какво да се спечели от подобен род сравнение и както вече казахме, много често ви излиза по-евтино да купите онлайн отколкото намясто.
Пазарувайте в правилния момент
Всички добре знаем за празничните промоции, „черни петъци“, „акции“. И други такива хитрини на големите магазини с които целят да повишат покупаемостта.
Този ни съвет се отнася до това внимателно да избирате моментът в който правите дадена покупка. По-добре е да изчакате до края на ноември за да купите таблет на детето или конзола за видеоигри.
Също така, много от големите магазини за мода правят сезонни намаления и „тотални разпродажби“. Да, джинсите ви няма да са от тазгодишната колекция на еди кой си прочут дизайнер.
Но все още ще си изглеждат също толкова добре, макар и да сте ги купили с известно закъснение и на намалена цена.
Планирайте покупките си
За финален акорд искаме да ви напомним, че можете да правите планирани покупки които не само са съобразени със сезона. Но и с други фактори като обстановката в страната. С други думи, пазарувайте на едро и в подходящия момент. Един от болните примери и нарастващата цена на бутилираната вода.
Вместо да взимате бутилки от литър и половина – защото те са най-удобни за носене и употреба – намерете място където можете да складирате една или две от големите 10-11 литрови туби и така ще имате вода за цял месец, купена на що-годе разумна цена.
Други продукти от първа необходимост като брашно и олио също е добре да купувате на едро (ако цената е разумна) и да складирате.