Навални

Съветът на ЕС налага санкции срещу конкретни лица заради присъдата на Навални

Заместник-министър председателят и министър на външните работи Екатерина Захариева участва в проведеното днес в Брюксел редовно заседание на Съвета „Външни работи“. Отношенията на ЕС с Русия бяха сред основните теми в дневния ред. Министрите проведоха първа дискусия с новия държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен. Беше обсъдена и ситуацията в редица горещи точки по света – Беларус, Мианмар, Хонконг, Сахел, Иран, Етиопия и Судан.

Върховният представител Жозеп Борел информира за неотдавнашното си посещение в Москва, потвърдило сериозните различия между ЕС и Русия и липсата на желание от руската страна за сътрудничество с ЕС. Министрите изразиха дълбоко безпокойство от негативните тенденции както във външнополитическия подход на Русия, така и в областта на правата на човека и положението на гражданското общество в страната, като потвърдиха решимостта си за запазване на единния подход в защита на ценностите и интересите на ЕС.

Във връзка с неоснователната присъда срещу опозиционния лидер Алексей Навални и репресиите срещу мирно протестиращите граждани беше взето политическо решение за налагане на целенасочени ограничителни мерки на отговорни за нарушенията лица по линия на Глобалния санкционен режим на ЕС в областта на правата на човека.

„Санкциите трябва да са насочени към конкретни хора, отговорни за сериозните нарушения на правата на човека, а не такива, от които биха пострадали обикновените руски граждани, защото те само ще засилят пропагандата срещу Европейския съюз. Основен приоритет на ЕС следва да остане борбата с дезинформацията и фалшивите новини, които създават не само разделение между държавите-членки, но и вътре в нашите общества“, заяви министър Екатерина Захариева.

Българският първи дипломат призова още Звеното за стратегически комуникация на ЕСВД да бъде активно непрекъснато, а не само по време на ключови събития като изборите за Европейски парламент.

В подготовка на предстоящия стратегически дебат на европейските лидери през март 2021 г. министрите обмениха виждания по всички аспекти на отношенията с Москва и се обединиха около необходимостта от изработване на стратегия на ЕС за отношенията с Русия чрез укрепване на единството на съюза на основата на петте водещи принципа в политиката спрямо Русия и запазване на възможностите за ангажиране по въпроси от интерес за ЕС.

Външните министри на държавите-членки на ЕС проведоха видеоконферентна среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен по-малко от месец след встъпването му в длъжност. Единодушно приветстваха решимостта на новата американска администрация за завръщане към мултилатерализма и международните партньорства и вече предприетите конкретни действия в тази насока.

„Оценяваме високо тази първа дискусия с Антъни Блинкен скоро след встъпването му в длъжност като държавен секретар на САЩ, която показва значението на трансатлантическото партньорство. Впечатлена съм от изявлението на президента Байдън, че САЩ ще бъдат водещи в света не с примера на  силата си, а със силата на своя пример“, заяви министър Захариева и допълни: „Важни за нашето партньорство са и контактите между хората и в този смисъл очакваме постигане на пълна визова реципрочност между ЕС и САЩ.“

В рамките на „текущи въпроси“ министрите потвърдиха загрижеността си от военния преврат в Мианмар и ескалацията на репресии спрямо протестиращите, като приеха Заключения на Съвета.

Остро осъдени бяха продължаващите репресии на режима в Беларус срещу журналисти, защитници на правата на човека и синдикални лидери.

Министрите потвърдиха ключовата роля на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма за глобалната и регионалната сигурност и режима на неразпространение, като изразиха дълбока загриженост от намеренията на Техеран да преустанови прилагането на Допълнителния протокол за гаранциите на Международната агенция за атомна енергия.

- реклама -