Белият дом територията

САЩ стартират „сделката на века“, палестинците я бойкотират

След изчакване от две години и половина, американската администрация стартира своя мирен план в Близкия изток във вторник – с икономическа инициатива, която палестинците бойкотират.

За този най-нетрадиционен американски президент, опитът за постигане на мир в Близкия изток на Доналд Тръмп е различен от предишните опити на САЩ.

Не се споменава замяна на земя, палестинска държава или други политически въпроси, които от десетилетия объркват дипломатите.

Администрацията на Тръмп твърди, че ще разгледа по-късно политическите въпроси.

Засега планът ще се отвори за коктейли и вечеря във вторник вечерта в Бахрейн на интимен двудневен „икономически семинар“ в луксозен хотел с изглед към залива.

Водена от зетя и съветник на Тръмп Джаред Къшнър, рамката „Мир към просперитет“ разкрива перспективата за инвестиция от 50 млрд. долара в палестинските територии и съседните арабски страни в продължение на 10 години.

Като се посочат множество проекти за развитие на пътища, гранични пунктове, производство на енергия и туризъм, рамката поставя оптимистична цел за създаване на един милион палестински работни места.

И Палестинската автономна власт, и нейният съперник „Хамас“ осъдиха инициативата, заявявайки, че това е оферта на безсрамно произраелския Тръмп да ги купи в замяна на това, че те няма да получат своя собствена държава.

„Тъй като Америка иска да превърне целия случай от политически въпрос в икономически, не можем да приемем това“, заяви палестинският президент Махмуд Абас в неделя.

Стотици палестинци излязоха на улиците в окупирания Западен бряг в понеделник, за да денонсират конференцията.

Близо до Хеброн демонстрантите изгориха снимки на Тръмп и краля на Бахрейн.

Те седяха около ковчег, на който пишеше „Не на сделката на века“, заклеймявайки амбициите на американския президент в Близкия изток.

Подкрепа на Тръмп за Израел

Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи позицията на палестинците като знак за това, че те не са сериозни по отношение на мира.

„Не разбирам как палестинците отхвърлиха плана дори преди да разберат какво съдържат“, каза Нетаняху.

Десният израелски лидер говори през последните месеци за анексирането на части от Западния бряг, което може ефективно да сложи край на палестинските надежди за собствена държава.

Посланикът на САЩ в Израел Дейвид Фридман заяви, че Вашингтон може да приеме анексирането, а администрацията на Тръмп намекна, че политическият й план няма да споменава палестинска държава – рязко отклонение от целта на американската дипломация.

Тръмп вече предприе важни стъпки в подкрепа на Израел, включително признавайки оспорвания Йерусалим като столица на Израел, а Къшнърр е приятел на семейството на Нетаняху.

Повечето европейски съюзници на Съединените щати, притеснени от войнствените инстинкти на администрацията на Тръмп, стоят далеч от Бахрейн.

Ще присъстват богатите на петрол арабски държави от Персийския залив, за които се очаква да вземат решение за мащабните палестински инвестиции, ако планът успее.

Йордания и Египет, единствените две арабски държави, които са подписали мирни споразумения с Израел, също ще изпратят служители от средното ниво.

Говорителят на йорданското външно министерство Суфиан ал-Куда обаче заяви, че „нито едно икономическо предложение не може да замени политическо решение, което да сложи край на окупацията“ на палестинските територии от Израел.

Успех в „провала“?

Арабските владетели в Персийския залив все по-често намират обща кауза с Израел поради общата им враждебност към Иран, подсилена от нарастващите напрежения между Техеран и Вашингтон.

На пръв поглед безпрецедентна стъпка, шепа израелски журналисти, поканени от Белия дом, летят открито към Бахрейн.

Повечето арабски страни забраняват достъпа на израелски граждани, освен ако не влязат с други паспорти, въпреки че Бахрейн, чиито сунитски владетели имат особено напрегнати отношения с Иран, е сравнително отворен за Израел

Други известни фигури, които трябва да участват в конференцията в Бахрейн, са ръководителят на Международния валутен фонд Кристин Лагард, президентът на Световната банка Дейвид Малпас и бившият британски премиер Тони Блеър.

Ричард ЛеБарон, бивш американски дипломат в Близкия изток, каза, че администрацията на Тръмп напълно е очаквала, че палестинците ще останат настрана.

Бахрейн обаче позволява на Къшнър да представи палестинските лидери като хора, които не се грижат за собствения си народ, докато продължава да развива интересите на Израел, каза ЛеБарон, който сега е старши сътрудник в мозъчния тръст Атлантически съвет.

„Неуспехът“ на семинара в Манама ще бъде успех за стратегията на Тръмп „, пише той в един анализ.

„Това ще позволи на Къшнър и колегите му да твърдят, че са се постарали да се справят със ситуацията и да им позволят да обвиняват другите, че не сътрудничат.“

- реклама -