куче, пудел, коронавирус
Снимката е илюстративна

Само 37 легални хотела за кучета – къде е опасно за домашния любимец

Само 37 легални хотела за кучета – къде е опасно за домашния любимец

Хотелите за кучета са единствен вариант за собственици на домашни любимци, които няма при кого да ги оставят, когато пътуват и не могат да ги вземат със себе си. А пред този проблем са изправени хиляди хора. За 2022 г.

официално регистрирани в цялата страна са 29 676 кучета

В регистъра на Българската агенция за храните за хотели и пансиони за домашни животни фигурират 37 обекта. „Петс Хевън“, „Радо дог“, „Ида Вет“, „Ню Вита“, „Симба груп“ са сред регистрираните законно места за настаняване на любимци.

Проверка в интернет показва, че се рекламират в пъти повече.

Това означава, че голям брой от местата, на които ви предлагат да гледат кучето ви, са незаконни. Най-вероятно не отговарят на изискванията на БАБХ за регистрация на хотел за домашни любимци. Някои от рекламираните обекти нямат адрес на сайта,

а само телефон, което е индикация за незаконно предлагани услуги.

Но пък за сметка на това подробно се описва в какви условия и как ще бъде отглеждан домашният любимец и какви изисквания има за неговото настаняване. „Приемаме всякакви кучета, стига да не са агресивни (както към хора, така и към себеподобни) –

без значение от възрастта и породата им, като единствените ни условия са те да са в перфектно

здраве, да имат поставени ваксини и успешно да са минали вътрешно и външно обезпаразитяване, като тези неща нагледно можете да удостоверите и с валиден ветеринарномедицински паспорт“. „Хотелът разполага с три големи стаи за котки, съответно 2 кв. м, 3 кв. м (с прозорец) и 4 кв. м, всички с високи тавани. Стаите са светли и с добра проветряемост.

Оборудвани са с подходящи съоръжения за игра и почивка.

Гостите котки задължително се настаняват самостоятелно, освен ако не са от едно семейство, като в този случай спят заедно“. „Екипът ни се състои от истински експерти в отглеждането на домашни животни, в това число сред него има и солиден брой квалифицирани и опитни ветеринари, оказващи 24-часово ветеринарно обслужване“,

гласят подробни уверения, че животното ще бъде в сигурни ръце.

Когато хотелът е незаконен обаче, дори и да сключвате договор за настаняването, на практика той няма правна стойност и гледачите не носят отговорност, ако нещо се случи с животинката.

А такива примери, за жалост, има. В социалните мрежи има

постове на съкрушени собственици,

чиито любимци са пострадали при сбиване с друго четириного,

натровени, заразени с тежка болест, има дори смъртни случаи – убити от други кучета, това обикновено се случва, когато малки породи са пуснати сред едри кучета.

„На приятелка йоркито (на 6 мес.) след посещение на софийски хотел се наложи да го оперират – счупен крак на две места“, пише потребителка в интернет.

Фатално се оказва посещението на жена в хотел за кучета край Пловдив: „Пет години бяхме щастливи собственици на прекрасен йоркширски териер. За първи път ни се наложи да потърсим хотел за кучета. Избирахме дълго и внимателно.

На третия ден ни се обадиха, че е „починал“. Обяснението беше, че сутринта бил добре, играел си, но по едно време паднал край пътечката и не дишал.

Правили му изкуствено дишане, закарали го и на ветеринар, но той само констатирал смъртта.

Можело да е инфаркт, инсулт и т.н.

По съвет на нашите ветеринари на следващия ден отидохме за аутопсия в Клиниката за дребни животни към Тракийския университет в Ст. Загора. Резултатите бяха категорични –

животното е убито от друго животно. Има ухапна рана,

но смъртта е настъпила в резултат на асфиксия. Серия вътрешни кръвоизливи показват, че любимото ни кученце е умряло в големи мъки.

Връчихме на собственичката на хотела копие от протокола за аутопсията.

Тя беше много тъжна, сподели, че работи от 5 години, досега и ухапано куче не е имала… Не можела да разбере как се е случило това…. Обеща да ни съдейства с каквото може, а след това изтри всички снимки и клипове на нашето кученце от фейсбук профила на хотела.

Всички доказателства от неговото присъствие там са заличени.“

Друга клиентка на рекламиран хотел пък пише: „Деня, в който трябваше да идем да приберем кученцето си, ни се обадиха да ни кажат, че е успяло да избяга, тъй като въпросната госпожа е излизала някъде и не е видяла, че вратата на двора не се е затворила хубаво. Била го гонила, но той избягал много бързо по баира и не могла да го намери.

Предложиха да ни подарят друго куче, все едно така лесно може да заменим нашето, което сме гледали 8 години“.

Когато един хотел не отговаря на изискванията, няма гаранция при какви условия ще живее любимецът ви там, не е ясно каква е хигиената, нито пък какви ще са грижите.

За да сте сигурни, че поверявате кучето си в сигурни ръце, можете да направите проверка в сайта на БАБХ и да видите дали избраното от вас място наистина е лицензиран хотел.

Поискайте да го разгледате,

защото има места, на които животните се заключват в твърде малки клетки, иначе оформени като красиви къщички.

Цените за нощувка варират средно между 20 и 60 лева. В сумата обикновено е включена храна, освен ако не сте пожелали да занесете.

В специализирани групи и онлайн платформи се предлагат и

услуги на гледачи

на домашни любимци. Всеки има свой профил, в който е посочена цена за разходка на куче, като сумата зависи от отделеното време.

Предлагат се грижи като в хотел, опциите са гледачът да вземе любимеца при себе си,

но може и да нощува в дома на собствениците, защото за много животинки преместването на ново място е огромен стрес. Всеки гледач си има своя цена, а сумите варират между 15 и 60 лева.

Задължително: външни защитени клетки, две огради – едната почти 2 м

За да бъде законно регистриран, всеки хотел/пансион за домашни любимци трябва да отговаря на специфични изисквания, а списъкът е доста дълъг.

Сред част от изискванията са обектът да разполага с отделни помещения и клетки

за настаняване на животни, приемно помещение за клиенти, сервизни помещения за персонала. Трябва да е предвидено място, в което да се изолират болни животни, както и за почистване и дезинфекция на инвентара. Нужно е да има обособена зона за съхранение и приготвяне на храна.

Изискват се също съоръжения за настаняване на животни, проектирани, изградени и поддържани по начин, който предотвратява бягство и осигурява доброто им здраве.

Трябва да са предвидени външни клетки със защита от неблагоприятните климатични фактори, от вредители и от нападения на други животни. Пожарогасителната система е задължителна.

В хотелите може да се приемат само животни, които имат съответните документи и регистрация, изисквана от законодателството.

Персоналът на хотела е задължен да се грижи за поверените им животни, съобразявайки се с основните изисквания на собствениците.

Трябва да бъде направен и преглед на всеки домашен любимец преди приемането му в пансиона.

Всекидневно да се почистват помещенията, да се сменя постелята, редовно да се почистват приспособленията за почистване на екскрементите и на съдовете за храна и вода.

Дезинфекцията е задължителна след всяко освобождаване на помещението или клетката от домашен любимец или на всеки седми ден.

Около всички обекти за настаняване трябва да има допълнителна ограда, предпазваща от бягство на животните, която трябва да е висока поне 1,8 метра

и да е изработена така, че кучетата да не могат да копаят под нея или да се катерят по нея.

Подовете на местата за настаняване на животните трябва да бъдат направени от непромокаем материал, който може да се почиства и дезинфекцира.

- реклама -