Белгия - Япония

С обрат за историята Белгия надви Япония с 3:2 – СНИМКИ

Белгия спечели драматично с 3:2 срещу Япония и е на четвъртфинал на Мондиал 2018. Червените дяволи направиха знаменит обрат от 0:2 до 3:2 – подобно нещо не се бе случвало от 1966-а година насам. Тогава Португалия обърна КНДР с 5:3, пак на четвъртфинал. Белгия стана първият отбор в историята, за който в мач от елиминациите се разписват две резерви.

Всичките голове паднаха след почивката. Япония поведе с 2:0 до 52-а минута. Белгия намали пасива си в 69-а, в 74-а изравни, с осем секунди преди края на добавеното време стигна до 3:2.

Съперник на Белгия на четвъртфинала ще е Бразилия.

Ялов натиск на Белгия през първата част

През първата част белгийците доминираха, но рядко достигаха до чисти голови положения пред противниковата врата. От своя страна азиатците разчитаха основно на солидното си представяне в защита и се задоволяваха с епизодични атаки към Куртоа.

Гол след гол за Япония

След почивката картината коренно се промени. Само в рамките на четири минути азиатският тим успя да вкара два бързи гола, с което шокира червените дяволи. Първо в 48-ата минута Генки Харагучи откри резултата с много точен диагонален удар отдясно. Секунди по-късно белгийците можеха да изравнят. Мертенс проби отдясно и подаде към Еден Азар, който шутира мощно от десетина метра, но топката срещна левия страничен стълб. В 52-ата минута Япония стигна до втори гол. Точен бе Такаши Инуи, който се разписа с топовен изстрел от близо 25 метра.

Генки Харагучи бележи историческия първи гол за Япония на елиминации
Инуи вкарва втория гол за Япония
Успешната битка на Белгия

Белгийците не се отчаяха и в 69-ата минута Ян Фертонген успя да намали. Бранителят на Тотнъм опита да подаде с глава, но топката придоби странна парабола и влетя в мрежата за 1:2. Само пет минути по-късно резултатът бе изравнен. Еден Азар финтира бранител и центрира в наказателното поле, където резервата Маруан Фелайни се извиси и с глава вкара за 2:2.

Всички гледат учудено първия гол за Белгия
Фелайни прави 2:2
Великолепна контра за 3:2 в края

Победният гол за европейците дойде след две положения за Япония. Първо Кейсуке Хонда стреля от пряк свободен удар, но Куртоа изби в корнер. От него Хонда центрира, вратарят улови топката и изведе Де Бройне. Той пробяга половината терен с топката, изведе Мейние отдясно, който центрира ниско. Лукаку прескочи топката, а резервата Насер Чадли, който пробяга 70 метра, се разписа отблизо за 3:2.

Чадли вкарва победния гол

Последният случай, в който отбор направи подобен обрат на Мондиал, бе през 1970-а година. Тогава ФРГ изоставаше от Англия с 0:2, но спечели с 3:2 след продължения.