Ружди

Ружди Ружди взе сребрo от параолимпийските игри

Ружди Ружди взе сребърен медал за България от параолимпийските игри в Токио. Той завърши на второ място в тласкането на гюле в клас F55 с 12.23 метра. Атлетът записа още два успешни опита на 12.14 и 12.19 м.

Шампион стана Уолъс Сантос. Бразилецът постигна 12.63 м в последния си опит. Така той подобри световния рекорд на Ружди от 2017 г. (12.47 м). Предишният резултат на Сантос беше милиметър по-малко от рекорда – 12.46 – в четвъртия му опит. В петия той записа 12.45.

На трето място финишира Лек Столтман от Полша с 12.15 м. Той постигна тази дистанция два пъти – в четвъртия и в последния си опит. Четвърти с 12.06 остана руснакът Сергей Сокулски.

След това се наредиха Олокан Мусайев (Азербайджан), Небойша Дурич (Сърбия), Джевад Панджич (Босна и Херцеговина) и Тек Шанд (Индия).

Това е втори медал за Ружди от параолимпийски игри. Преди пет години българинът спечели златото в Рио де Жанейро. 30-годишният спортист има и две световни титли в дисциплината.