Русия отстрани Испания след дузпи – СНИМКИ

Испания - Русия

Домакините от Русия стигнаха четвъртфинал на Мондиал 2018. Сборная направи 1:1 в редовното време с Испания, а след изпълнение на дузпи триумфира с 4:3. Герой за руснаците стана вратарят Игор Акинфеев спасил ударите на Коке и Аспас.

Селекцията на Станислав Черчесов игра дефанзивно през целия двубой. Руснаците бяха прибрани в своята половина и оставяха на иберийците да владеят топката колкото си поискат (над 75%). Благодарение на дисциплината и отдадеността си обаче, те ограничиха до минимум головите положения за испанците.

Рекордът на Сергей Игнашевич

Едно от малкото изключения бе в 12-ата минута. След изпълнение на свободен удар Сергей Игнашевич направи всичко възможно топката да не попадне в Серхио Рамос, но тя се отклони от крака му и влезе в мрежата на Игор Акинфеев. Така Игнашевич стана най-възрастният футболист, вкарал си автогол на финали – той е на 39 години без 13 дни. Това бе десетият автогол на това Световно. Русия пък стана първият отбор, пратил на два пъти топката в собствената си врата на Мондиал от 1966 година насам. Тогава това направиха нашите национали.

Игнашевич праща топката в собствената си врата
Русия изравнява

В края на първото полувреме сборная натисна. В 36-ата минута Александър Головин можеше да изравни, но топката мина на около метър встрани от вратата. Малко по-късно Пике игра с ръка в наказателното поле и бе отсъдена дузпа. Зад топката застана Артьом Дзюба и със силен шут направи 1:1.

Дзюба изравнява от бялата точка

Развоят на двубоя го направи скучен за доста дълги периоди. За статистиката ще остане факта, че испанците минаха границата от 1000 точни подавания. Не че това имаше значение. Дори и влезлият като резерва Андрес Иниеста не промени картината на терена. В 82-ата минута иберйците претендираха за дузпа, но след консултация с ВАР искането им не бе уважено. После Акинфеев спаси шут на Иниеста, а отрази и добавката на друга резерва – Яго Аспас.

Испанците искат дузпа, такава обаче не е отсъдена
Първи продължения

Последваха продължения, първи на Световното първенство в Русия. Испанците продължиха да търсят гола, но така и не успяваха да пробият наситената руска отбрана. В 109-ата минута друга резерва – Родриго, се озова сам срещу Акинфеев, но той пак се намеси отлично. В 114-ата минута Испания поиска още един път наказателен удар за нарушение срещу Иско, но напразно.

Смяна за историята

Александър Йерокин стана първият футболист, влязъл в игра като четвърта смяна на Световно първенство. Той замени Далер Кузайев е 97-а минута. Това правилото се тества от една година и за първи път бе приложено на Евро 2017 за жени.

Акинфеев спасява удара на Коке
Акинфеев е герой при дузпите

След това за радост на повечето от феновете на „Лужники“ се пристъпи към изпълнение на дузпи. За Испания точни бяха Андрес Иниеста, който хладнокръвно изпълни първата дузпа и Жерард Пике, за Русия първите две вкараха Фьодор Смолов и Сергей Игнашевич. След това Коке не успя да преодолее Акинфеев. По-късно вратарят извади и удара на Яго Аспас. И прати Русия в екстаз. А световният шампион от 2010-а – вкъщи.