Андрей Рубльов

Рубльов сломи Надал за първи полуфинал в Монте Карло

Андрей Рубльов поднесе сензацията в тазгодишното издание на турнира от сериите Мастърс 1000 в Монте Карло. Той надигра Краля на клея Рафаел Надал с 6-2, 4-6, 6-2 в четвъртфиналната фаза. Здравата битка между тях продължи два часа и половина.

Руснакът започна великолепно и поведе с пробив още в откриващия гейм. Надал се върна за 2-2, но после 11-кратният шампион не спечели гейм до края на сета. Втората част започна огледално – пробив за Рубльов в дебютното подаване на Надал. Испанецът изоставаше с 2-4 във втория сет, но показа непримиримия си дух и характер. Той взе четири последователни гейма след страхотна битка.

Заключителната част стартира с разменени пробиви за 1-1, после руснакът направи серия от четири поредни гейма. Испанецът нямаше сили за нов обрат и загуби. Така той допусна едва второ поражение в четвъртфиналите на турнира при 16-то си поредно участие в тях.

Рубльов спечели първи мач в преките сблъсъци с Надал след двете си загуби досега. Те бяха на US Open 2017 и Финалите на АТП миналата година.

Негов съперник в спор за място на финала ще бъде друг дебютант – Каспер Рууд. Рууд детронира действащия шампион Фабио Фонини след 6-4, 6-3. В другия полуфинал се срещат Стефанос Циципас и Даниел Еванс.

„Винаги е тъжно, когато губя тук. Пропуснах възможност да стартирам сезона на червено по правилния начин. Но сега не е моментът да се оплаквам. Единственото нещо, което мога да направя, е да отида в Барселона и да продължа да тренирам, да оправя нещата, които не работеха добре“, каза Надал.

„За Рафа сигурно е невероятно трудно да играе с това напрежение, че винаги трябва да печели. Шокиран съм да видя нивото, което може да достигне въпреки това напрежение. Далеч по-лесно е да играеш, когато няма какво да губиш“, заяви Рубльов.