Розберг

Розберг е новият световен шампион във Формула 1 – ГАЛЕРИЯ

Розберг детронира Хамилтън

Пилотът на Мерцедес Нико Розберг е новият световен шампион във Формула 1. Германецът финишира на второ място в последното състезание в Абу Даби, което се оказа достатъчно, за да му донесе отличието днес. Първи в надпреварата на „Яс Марина“ завърши големият съперник на Розберг този сезон – съотборникът му Люис Хамилтън. Именно британецът тръгна от полпозишън в Абу Даби, като по време на цялото състезание не изпусна лидерството.

Formula One Grand Prix of Abu Dhabi

Истинската драма в надпреварата беше в последните обиколки. Тогава Хамилтън реши да приложи стратегията да поддържа по-ниско темпо, за да могат пилотите на трета и четвърта позиция Себастиан Фетел и Макс Верстапен да имат шанс да изместят Розберг.

Няколко пъти британецът беше предупреждаван от бокса, че това не е спортсменско, но той пренебрегна съветите на инженерите. В крайна сметка Розберг се справи с атаките и напълно заслужено стигна до първата си титла във Формула 1.

Кой е Нико Розберг?

Германецът е 33-ият победител в световния шампионат на кралските гонки. През този сезон той спечели 9 състезания и се качи 16 пъти на подиума в рекордните 21 състезания за Формула 1. Нико и неговият баща Кеке Розберг са втората комбинация между баща и син, който печели световната титла. Преди тях това бяха сторили Греъм и неговият син Деймън Хил. Разликата между Кеке и Нико е 34 години. Трети в последното състезание за сезона финишира Себастиан Фетел, а след него остана Верстапен. Топ 5 допълни Даниел Рикардо.

Розберг

Пилотът на Макларън Дженсън Бътън не успя да финишира в последното състезание в кариерата си заради проблеми с болида, но бе изпратен на крака от публиката.