Рибарски, ПП: Щети търпим от договора с Боташ, а не от помощта за Украйна
Икономически щети търпим от договора с Боташ, а не от помощта за Украйна. Там даваме старо военно оборудване и получаваме ново, коментира депутатът от „Продължаваме промяната“ Радослав Рибарски по БНТ.
„Голям отзвук в международните медии получи новината, че България няма да предоставя оръжия за Украйна. Това идва в момент, в който има европейски програми за модернизация на армията. По Сейф ние поръчахме радарите. Беше излишно комуникационно точно в този момент да бъде заявявано и не знам какво го провокира.
От страна на Кремъл виждаме, че няма желание за преговори, иначе всички искаме преговори – и Европа, и Киев. Но да твърдиш, че искаш преговори без да сядаш на масата на преговорите, не е позиция“, каза Рибарски.
„Украйна ясно заяви, че в момента сътрудничеството в отбраната има търговски измерения, което има голям ефект върху нашата военна индустрия. Тя отговаря на нужните стандарти и успя да предостави нужния капацитет за украинската армия“, добави депутатът.
Като член на комисията по отбрана, той каза, че в самото начало на войната парламентът гласува хуманитарна помощ – палатки, дрехи, обувки, медикаменти, одеала и т.н.
Впоследствие и в цяла Европа започна процесът „замяна на старо с ново“. Ние се възползвахме от това да предоставим боеприпаси, чиято годност изтича. Получихме плащане от Дания по тази линия. Никога не е седял въпросът да бъде ощетена българската армия.
Относно мерките на властта за цените, Рибарски коментира:
„Скептични сме, че подобни непазарни мерки ще проработят. Виждаме, че кошницата с грижа започва да се разпада. Отстъпките сега се пренасят надолу по веригата, което не беше целта. Пазарните механизми за мен винаги надделяват.“









