Рекордна цена на дизела в Германия – и немците реват, че им е скъпо
Германия, въпреки че е най-развитата държава в Европейския съюз с висок стандарт на живот, страда от кризата с горивата.
Цените на бензина и дизела са скочили като навсякъде. През последните дни дизелът, който е най-масовото гориво за немците, се котира на 2,3 евро на колонка. Такава цена е имало само в пика на ковид кризата.
Бензинът в момента в Германия е около 2,13 евро за литър на колонката.
За обикновения работник в страната тази цена е много висока и напоследък се забелязва по-голямо използване на градския и междуградския транспорт.
Най-предпочитаното средство за ходене на работа за германците остават градските влакове и метрото.
По време на ковид кризата, когато имаше скок в горивата, немците направиха социална мярка – карта за всички влакове на стойност 9 евро на месец, за да слязат хората от колите.
Общогерманският автомобилен клуб (ADAC) излезе с позиция тези дни, че увеличението на цената е неоправдано, позовавайки се на спада в цените на петрола в края на март.
Те също така не изключват възможността петролните компании да отчитат допълнителни рискове в цените си поради ограниченията върху промените в цените.
Клубът подчертава, че в Германия не се очаква недостиг на гориво,
тъй като доставките продължават, а стратегическите резерви на страната са достатъчни за приблизително 90 дни, съобщава fakti.bg.
Както е отбелязано в доклада, един от ключовите фактори, движещи покачването на цените,
остава ситуацията в Близкия изток, включително рисковете за доставките на петрол
през Ормузкия проток, което преди това доведе до покачване на световните цени на суровините.









