Рекорд: Не е за вярване за колко продават автограф на Гео Милев. Книга с посвещение за цар Фердинанд от автора й също сред антикварните уникати. Редки антикварни книги на баснословни цени се търгуват в нета,
установи проверка на „Телеграф“.
където през 1922 г. Гео Милев изнася сказка
за българската литература, в днешната къща музей „Гео Милев“. Продавачите твърдят, че разполагат с тази информация от правнучката на Гео Милев – Леда Георгиева. Състоянието на книгата изглежда много добро, а членове на
групата за антикварни издания,
в която се предлага за продан, се възхищават, че са малко книгите с автограф на Гео Милев, така че цената е оправдана. Не липсват обаче и коментари от типа на: „Каква е тази цена? Това да не е първо издание на Библията?!“.
Най-висока цена поддържат книгите с автограф, както и първите издания, които някои колекционират специално. Значение има и кои са били притежатели на антикварните книги,
които удрят тавана откъм цена.
За „Богомилски легенди“ от Николай Райнов, изд. 1912 г., искат 140 лева. С 20 лева отгоре е първо издание на „Жива вода народни приказки“ на Ран Босилек.
800 лева искат за „Тъй Рече Заратустра“,
пусната на книжния пазар през 1915 г. от пловдивското издателство „Христо Г. Данов“ с автори: Фридрих Ницше, Мара Белчева и Пенчо Славейков. Бройките на книгите на такава цена, както може да се предположи, са единични.
Бележки
Макар и второ издание, 290 лв. струва „Сръбско-българска война 1885 г. от Роберт Мюлер, 1888 г. Особено ценно в нея е, че книгата е била собственост на генерал Димитър Мустаков, като има собственически надпис на заглавната страница. На гърба на подвързията, която той е поръчал специално, също са изписани неговите инициали. Книгата най-вероятно е ползвана за анализи или преподаване, има много бележки и подчертавания на немски, руски и български, а на голямата карта (80/55 см), цялата разграфена на квадратчета, има много бележки на български и руски с молив.
Ръкописно
Срещу 4700 лв. софийска книжарница търси купувач на „Сборник статей“ от Иван Степанич Иванов, издадена в Кишинев през 1896 г. Екземплярът е поръчков и уникален, с печатно и ръкописно посвещение от автора Иван Степанич Иванов за Негово Царско Височество княз Фердинанд.
Ръкописното посвещение е на авантитулния лист: „На Негово Императорско Величество …“ и е разположено под официалното печатно посвещение (само за този екземпляр): „На Негово Царско Височество, Българския Княз Фердинанд, има щастието да поднесе съ чувства на найголямо почитание И. С. Иванов“.